Populacja Japonii zmniejszy się o około 30 proc.

Populacja Japonii zmniejszy się o około 30 proc.
(fot. themonnie / flickr.com)
PAP / pz

Oczekuje się, że wynosząca obecnie blisko 87 mln osób populacja Japonii zmniejszy się o około 30 proc. do roku 2060 - głoszą dane udostępnione w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia, pracy i opieki społecznej.

Według prognoz ministerstwa, starzenie się japońskiego społeczeństwa przebiega coraz szybciej, chociaż poprawiły się nieco statystyki narodzin.

DEON.PL POLECAW 2060 roku osoby powyżej 65 roku życia będą stanowić 39, 9 proc. społeczności Japonii; dla porównania w 2010 roku było to 23 proc.

Prognozy, które próbują ustalić trendy na najbliższe 50 lat przygotowywane są co pięć lat przez organizację badawczą pracującą dla ministerstwa - Krajowy Instytut ds. Populacji i Badań Ubezpieczeń Społecznych.

Tegoroczne dane instytutu przewidują, że w 2055 roku ludność Japonii liczyć będzie 91,93 mln (pięć lat temu szacowano tę liczbę na 89,93 mln).

Podnosić się będzie nadal średnia długość życia; obecnie wynosi ona dla kobiet 85,93 lata, a w 2060 roku będzie to 90,93. Dla mężczyzn liczby te odpowiednio wynoszą 79,27 i 84,19 lat.

Agencja Kyodo wyjaśnia, że prognozy takie stanowią jedne z najważniejszych podstaw i punków odniesienia dla rządów podczas planowania i budowania polityki społecznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Populacja Japonii zmniejszy się o około 30 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.