Poroszenko: należy utrzymać sankcje wobec Rosji

Poroszenko: należy utrzymać sankcje wobec Rosji
(fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
5 lat temu
PAP / pk

Zachodnie sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane do czasu, gdy całkowicie wycofa ona swoje wojska z Ukrainy - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas spotkania w Bukareszcie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Osłabienie sankcji w zamian za częściową realizację przez Rosję porozumienia pokojowego z Mińska "będzie bezpośrednim zagrożeniem dla uregulowania sytuacji w Donbasie" - powiedział.

- Porozumienie mińskie musi być wypełnione w całości - podkreślił Poroszenko.

Uzgodnione w lutym 2015 r. w Mińsku porozumienia zostały wprowadzone w życie tylko częściowo. Rozejm na wschodniej Ukrainie jest bardzo kruchy, a Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o jego naruszanie.

Porozumienia przewidują rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów.

Kijów zobowiązał się do zapewnienia Donbasowi większej autonomii. Zapowiedziane zmiany w konstytucji mają umożliwić przyznanie specjalnego statusu samorządom w zajętych przez separatystów regionach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poroszenko: należy utrzymać sankcje wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.