Portugalia: manifestacja przeciwników eutanazji pod parlamentem

Portugalia: manifestacja przeciwników eutanazji pod parlamentem
(fot. PAP/EPA/TIAGO PETINGA)
KAI / ms

Kilkuset przeciwników legalizacji eutanazji protestowało pod budynkiem portugalskiego Zgromadzenia Republiki w Lizbonie.

Wśród uczestników wiecu byli m.in. członkowie organizacji katolickich, działacze pro-life, a także politycy chadecko-ludowego ugrupowania CDS-PP.

Wielu protestujących wskazywało, że decyzja o przyjęciu nowego prawa będzie zależała od postawy w czasie głosowania deputowanych Partii Socjaldemokratycznej (PSD), powołującej się na wartości chrześcijańskie i należącej w Parlamencie Europejskim do Europejskiej Partii Ludowej, czyli frakcji tzw. Chrześcijańskich Demokratów. Odnotowali, że część deputowanych PSD we wcześniejszych głosowaniach w kwestiach moralnych głosowała niezgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego.

W debacie nad projektami legalizacji tzw. śmierci wspomaganej, złożonymi przez rządzących krajem socjalistów (PS) oraz Blok Lewicy (BE), postawę przeciwną eutanazji zaprezentuje Portugalska Partia Komunistyczna (PCP). Niespodziewanie liderzy tego ugrupowania wezwali w ostatnich dniach swoich deputowanych do głosowania na “nie" w sprawie tzw. śmierci wspomaganej. Debata może odbyć się jeszcze w maju br.

Środowiska katolickie w Portugalii prowadzą od kilku tygodni różnego rodzaju protesty i akcje sprzeciwu wobec głosowania w parlamencie nad projektami dotyczącymi legalizacji eutanazji. Do protestów przyłączyli się też przedstawiciele siedmiu innych związków wyznaniowych, którzy wspólnie z portugalskim Episkopatem podpisali w Lizbonie 17 maja wspólną deklarację sprzeciwiającą się próbom legalizacji eutanazji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: manifestacja przeciwników eutanazji pod parlamentem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.