Portugalia: rząd prywatyzuje metro w Porto

5 lat temu
PAP / psd

Rząd ogłosił w czwartek przekazanie prywatnemu sektorowi komunikacji publicznej w Porto, drugim co do wielkości mieście w Portugalii. Prywatne firmy przejmą metro i komunikację autobusową. We wrześniu nastąpi także prywatyzacja całej komunikacji publicznej w stołecznej Lizbonie.

Komunikację autobusową w Porto zapewnia obecnie publiczne przedsiębiorstwo STCP, podczas gdy pięcioletnią koncesję na eksploatację metra otrzymało w 2010 r. prywatne konsorcjum, w skład którego wchodzą francuska firma Keolis i brytyjska Arriva.

Portugalski minister gospodarki Antonio Pires de Lima wyjaśnił na konferencji prasowej, że koncesji na okres od siedmiu do dziesięciu lat na eksploatację linii komunikacji publicznej rząd udzieli w drodze przetargu, który odbędzie się w Porto pod koniec roku.

Rząd ma nadzieję zaoszczędzić dzięki tej operacji 13,5 miliona euro.

Operacja ma być powtórzona we wrześniu w Lizbonie. Rząd postanowił tu sprywatyzować metro, miejskie przedsiębiorstwo autobusowe Carris i oba publiczne przedsiębiorstwa żeglugi rzecznej na Tagu, Transtejo i Soflusa.

Rząd portugalski liczy na to, że obie operacje prywatyzacyjne (w Porto i w Lizbonie) pozwolą mu zaoszczędzić rocznie, poczynając od 2015 roku, 85 milionów euro.

Od 2010 r. państwo portugalskie odprzedało już kapitałowi chińskiemu swe udziały w przedsiębiorstwie energetycznym EDP na sumę 2,8 miliarda euro. Przedsiębiorstwom zagranicznym sprzedało także 40 proc. udziałów w energetycznych liniach przesyłowych REN (za 600 milionów euro), całość udziałów w przedsiębiorstwie portów lotniczych ANA (za 3 miliardy euro) oraz 70 proc. udziałów w Poczcie Państwowej CTT (za 580 milionów euro).

Według danych Ministerstwa Gospodarki w latach 2011 - 2013 państwo portugalskie zaoszczędziło już w budżecie dzięki prywatyzacjom publicznych przedsiębiorstw komunikacyjnych 681,5 mln euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Portugalia: rząd prywatyzuje metro w Porto
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Portugalia: rząd prywatyzuje metro w Porto
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.