Portugalia: rząd wspiera już 250 tys. etatów pracowników tymczasowo nieaktywnych

Portugalia: rząd wspiera już 250 tys. etatów pracowników tymczasowo nieaktywnych
(fot. unsplash.com)
2 miesiące temu
PAP / df

Rząd Portugalii utrzymuje już ponad 250 tys. etatów pracowników w reżimie lay off, czyli tymczasowo nieaktywnych na rynku pracy z powodu koronakryzysu - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa finansów.

Z obliczeń resortu, na które powołuje się tygodnik “Sol”, wynika, że średnio co miesiąc z budżetu państwa wypłacanych jest na rzecz firm i osób objętych mechanizmem pracy tymczasowej około 300 mln euro.

Według szacunków ministerstwa finansów łącznie z tytułu wypłat dla osób objętych reżimem lay off, a także spadku wpływów z podatku VAT, budżet państwa około 600 mln euro miesięcznie w porównaniu z okresem sprzed koronakryzysu.

W styczniu rząd premiera Antonia Costy podjął decyzję o wydłużeniu okresu wsparcia przez państwo firm utrzymujących tymczasowo nieaktywną załogę z powodu koronakryzysu. Socjalistyczny gabinet zobowiązał się wspierać je finansowo do 30 czerwca 2021 roku w sytuacji jeśli utrzymają zatrudnienie.

Od stycznia br. osoby objęte reżimem lay off mają prawo do równowartości 100 proc. pensji, ale nie wyższych niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia w kraju. Państwo pokrywa też 50 proc. ich zobowiązań ubezpieczeniowych.

Tymczasem w środę podczas debaty parlamentarnej eksperci wskazali, że zniesienie restrykcji przeciwepidemicznych w Portugalii, służących poprawie sytuacji na rynku pracy, powinno nastąpić dopiero pod koniec marca. Przypomnieli, że pomimo zanotowanej w ciągu ostatniej doby najniższej od listopada dziennej liczby zmarłych na Covid-19 – 50, ryzyko nasilenia się choroby jest wciąż bardzo wysokie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
27,93 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Portugalia: rząd wspiera już 250 tys. etatów pracowników tymczasowo nieaktywnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.