Powikłania po szczepieniach są mniejsze niż po zakażeniu COVID-19

Powikłania po szczepieniach są mniejsze niż po zakażeniu COVID-19
Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
PAP/ kb

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadali, że powikłania po szczepieniu na koronawirusa zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż komplikacje wywołane tą chorobą. Specjaliści przeanalizowali dane dotyczące ponad 29 mln szczepień i prawie 1,8 mln zakażeń COVID-19

Analiza danych dotyczących ponad 29 mln szczepień i prawie 1,8 mln zakażeń COVID-19 potwierdza, że powikłania po szczepionkach zdarzają się nieporównywalnie rzadziej, niż komplikacje wywołane koronawirusem. Badania te po raz kolejny w sposób zasadniczy przemawiają za wykonywaniem szczepień – twierdzą specjaliści University of Oxford na łamach „British Medical Journal”.

DEON.PL POLECA
Badania dotyczą okresu od grudnia 2020 r. - kiedy w Wielkiej Brytanii zaczęto szczepienia przeciwko COVID-19, do kwietnia 2021 r. Przeanalizowano w nich powikłania, jakie mogą wystąpić w ciągu 28 dni po szczepieniu lub zakażeniu COVID-19. Uwzględniono zarówno szczepionkę Astra Zeneki, jak i preparat Pfizer/BioNTech.

Autorzy badania, specjaliści University of Oxford potwierdzają, że po tych szczepieniach zdarzają się powikłania, takie jak zakrzepy naczyń mózgowych (preparat AstraZeneki), jak i udary mózgu (szczepionka Pfizera). Na 29 mln przeanalizowanych szczepień uznano jednak, że dochodzi do nich bardzo rzadko.

DEON.PL POLECA

W przypadku szczepionki AstraZeneki na 10 mln podań zdarzyło się zaledwie 107 przypadków trombocytopenii (spadek liczby płytek we krwi) grożącej krwawieniami wewnętrznymi. Ryzyko takie jest jednak dziewięciokrotnie mniejsze, niż w przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Oprócz tego 66 osób zaszczepionych wymagało hospitalizacji lub zmarło z powodu zakrzepów w żyłach, ale ryzyko takiego powikłania jest aż 200 razy mniejsze, niż w przypadku COVID-19.

Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizera, to na 10 mln szczepień wykryto 143 przypadki udarów mózgu, ale dochodziło do nich 12 razy rzadziej w porównaniu do infekcji koronawirusem.

Osoby poddające się szczepieniom powinny być świadome ewentualnego ryzyka, jednak należy pamiętać, że ryzyko samego COVOD-19 jest znacznie większe – zaznacza w komentarzu kierująca badaniami prof. Julia Hippisley-Cox z University of Oxford. Współautorka raportu prof. Aziz Sheikh stwierdza z kolei, że analiza w sposób „jednoznaczny potwierdza” ważność szczepień dla zredukowania ryzyka zakrzepów i udarów.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powikłania po szczepieniach są mniejsze niż po zakażeniu COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.