Poza Paryżem ponad milion demonstrantów

Poza Paryżem ponad milion demonstrantów
(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
6 lat temu
PAP / ptsj

Poza Paryżem, gdzie odbył się wielki marsz przeciwko terroryzmowi podobne demonstracje miały miejsce w niedzielę w innych miastach Francji, gromadząc łącznie ponad milion uczestników - relacjonują francuskie media.

W Saint-Etienne, w środkowej Francji, zorganizowano marsz poparcia dla wolności słowa. Wzięło w nim udział około 60 tys. ludzi, podczas gdy liczba mieszkańców miasta to nieco ponad 170 tysięcy. Uczestnicy marszu nieśli czarny transparent z napisem "Jesteśmy Charlie". Hasło "Jestem Charlie" (franc. Je suis Charlie) jest od środy wyrazem solidarności z zamordowanymi w zamachu rysownikami francuskiego satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

W Perpignan na południu Francji w milczącej defiladzie, przerywanej jedynie oklaskami, demonstrowało 40 tysięcy osób - relacjonuje dziennik "Le Figaro". W Lyonie - trzecim co do wielkości mieście kraju - od 150 tys. do 200 tys. ludzi maszerowało w pochodzie, który miał siedem kilometrów długości.

Liczba uczestników demonstracji w Bordeaux na zachodzie Francji sięgnęła co najmniej 100 tysięcy. Ogromny plac Quinconces w centrum miasta, uważany za jeden z największych w Europie, był zapełniony ludźmi. W Tuluzie demonstrowało 150 tys. osób, 115 tys. - w Rennes; 100 tys. ludzi stawiło się w Grenoble.

W Marsylii na południu kraju 60 tysięcy ludzi przyszło w niedzielę na spontaniczną manifestację; to więcej niż poprzedniego dnia, gdy demonstrowało tam 45 tys. osób. W niedzielę 45 tys. osób wyszło na ulice w Tulonie.

Liczba uczestników demonstracji w Strasburgu sięgnęła około 40 tysięcy. Jeszcze więcej - 50 tysięcy - było w Clermont-Ferrand. W Dijon manifestowało od 20-30 osób. Kilkunastotysięczne zgromadzenia odbyły się w miastach: Tarbes, Blois, Colmar.

W Dammartin-en-Goele, gdzie siły specjalne zabiły w piątek sprawców zamachu na redakcję "Charlie Hebdo", zebrało się w niedzielę prawie 10 tysięcy ludzi, choć liczba mieszkańców tej miejscowości nie przekracza 8 tysięcy.

We wszystkich miastach - jak zauważa AFP - niedzielne zgromadzenia przyciągnęły większą liczbę uczestników niż przewidywały lokalne władze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poza Paryżem ponad milion demonstrantów
Komentarze (2)
A
a-psik
11 stycznia 2015, 23:43
Idealny przykład jak czerwoni potrafią umiejętnie zarządzać masami lemingów.
F
Filozof
11 stycznia 2015, 21:55
Jak barany na rzez prowadzone...ktore nie chca zapytac o przyczyne, a ubolewaja nad tragicznym skutkiem! Przyczyna? Arogancka obraza Boga i religii w imie wolnosci wypowiedzi, oraz oblesnego prostactwa satyrykow. I nie byl to incydent, lecz permanentne i przemyslane opluwanie osob i wartosci. Poza tym, jak to mozliwe, ze mason Holland wchodzi do synagogi i nie widzi w tym sprzecznosci z konstytucja, a na Msze, odprwaiana nawet za ojczyzne, nie wejdzie w imie laickosci panstwa? Oto swiat hipokrytow do ktorego nie chce nalezec. Ja nie jestem Charlie!

Skomentuj artykuł

Poza Paryżem ponad milion demonstrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.