Premier Izraela przesłuchiwany w związku z podejrzeniem o korupcję

Premier Izraela przesłuchiwany w związku z podejrzeniem o korupcję
(fot. Truba7113 / Shutterstock.com)
PAP/ ed

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, objęty trzema śledztwami w związku z podejrzeniem o korupcję, był we wtorek ponownie przesłuchiwany przez policję w sprawie dotyczącej także największej izraelskiej firmy telekomunikacyjnej - poinformowało wojskowe radio.

Zarzuty wobec premiera dotyczą faworyzowania Bezeq Telecom Israel w zamian za korzystne materiały o nim i jego żonie na portalu internetowym należącym do tej firmy. Netanjahu miał ułatwiać właścicielom koncernu Bezeq uzyskanie potrzebnych zezwoleń od izraelskiego regulatora rynku medialnego oraz forsować przepisy, które przekładały się na wielomilionowe zyski dla tej firmy.

Netanjahu i Bezeq zaprzeczają zarzutom

Netanjahu i Bezeq zaprzeczają tym zarzutom. W krótkim oświadczeniu, nie zawierającym szczegółów, rzecznik policji poinformował we wtorek, że premier był przesłuchiwany przez kilka godzin w jego rezydencji w Jerozolimie przez funkcjonariuszy policyjnego wydziału do walki z korupcją.

Rzecznik Netanjahu nie skomentował na razie tej sprawy. W dwóch pozostałych sprawach, w których policja rekomendowała już oskarżenie Netanjahu o łapownictwo, ostateczna decyzja należy do prokuratora generalnego; Reuters pisze, że może to zająć całe miesiące.

Donald Trump: nie potrafię powiedzieć, czy Putin jest przyjacielem, czy wrogiem >>

Agencja odnotowuje, że partnerzy w rządzie koalicyjnym Netanjahu stoją dotąd po stronie premiera, mówiąc, że czekają na decyzje prokuratora generalnego. Jednak - jak pisze Reuters - jeśli premier zostanie oskarżony, mogą się pojawić żądania jego ustąpienia.

Netanjahu mógłby też rozpisać przedterminowe wybory, próbując w ten sposób powstrzymać procedury prawne na czas kampanii wyborczej i skupić wokół siebie swą prawicową bazę. Sondaże wskazują na znaczną przewagę partii Likud, na której czele stoi Netanjahu, nad innymi siłami politycznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Izraela przesłuchiwany w związku z podejrzeniem o korupcję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.