Premier W. Brytanii: za 7 tygodni porozumienie z Unią Europejską w związku z Brexitem

Premier W. Brytanii: za 7 tygodni porozumienie z Unią Europejską w związku z Brexitem
(fot. PAP/EPA/CHRIS RATCLIFFE / POOL)
PAP / mp

W ciągu siedmiu tygodni brytyjski rząd osiągnie porozumienie z Unią Europejską w sprawie okresu przejściowego po Brexicie - oświadczyła premier Wielkiej Brytanii Theresa May w piątkowym wywiadzie dla BBC.

"Chcę osiągnąć układ (...) z Unią Europejską, który będzie korzystny dla wymiany handlowej między Zjednoczonym Królestwem a UE oraz dla zatrudnienia w Wielkiej Brytanii" - powiedziała May.
Według BBC uwagi premier mają niewielkie szanse na złagodzenie napięć w kraju, gdzie pojawia się coraz więcej głosów domagających się od szefowej rządu bardziej szczegółowej informacji na temat jej celów w tych negocjacjach.
May "po prostu odmawia przyjęcia do wiadomości, że następna runda negocjacji z UE będzie wymagała wyboru między bliskimi relacjami z Brukselą, lub bardziej dramatycznym zerwaniem" - twierdzi BBC.
W połowie stycznia szef grupy ds. Brexitu w Parlamencie Europejskim i lider frakcji liberalnej Guy Verhofstadt zwrócił uwagę, że w okresie przejściowym Brytyjczycy nie będą mogli wybierać, co akceptują, a czego nie i podkreślił, że w tym czasie cały dorobek prawny UE musi być wobec Wielkiej Brytanii stosowany.
Szef największej frakcji w europarlamencie - Europejskiej Partii Ludowej (EPL) - Manfred Weber ostrzegł wówczas, by nie brać za pewnik konkluzji dotyczących okresu przejściowego. "Jeśli warunki nie będą odpowiednio dobre, EPL nie da na nie swojej zgody. Przepaść wciąż nam zagraża" - powiedział Weber.
Od lipca 2017 roku wielu Brytyjczyków mówi w sondażach, że decyzja o wyjściu z UE była błędna. Najnowsze badanie z ubiegłego tygodnia wskazuje, że takiego zdania jest 46 proc. ankietowanych, a przeciwnego - 42 proc. 12 proc. nie ma zdania.
Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Okres przejściowy po Brexicie ma trwać dwa lata. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier W. Brytanii: za 7 tygodni porozumienie z Unią Europejską w związku z Brexitem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.