Prezydent: czarne złoto wciąż bardzo potrzebne

Prezydent: czarne złoto wciąż bardzo potrzebne
(fot. PAP/Adam Ciereszko)
PAP / psd

Węgiel - czarne złoto - wciąż jest potrzebny krajowi: zarówno przemysłowi, jak i gospodarstwom domowym - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście adresowanym do uczestników piątkowych uroczystości barbórkowych na Śląsku.

W niedzielę - w dniu górniczego święta - prezydent spotka się z górnikami w podlubelskiej kopalni Bogdanka. Podczas piątkowych obchodów w Wyższym Urzędzie Górniczym (WUG) w Katowicach list głowy państwa odczytał prezydencki minister Olgierd Dziekoński.

- Czarne złoto wciąż jest bardzo potrzebne nam wszystkim, całemu naszemu krajowi, przemysłowi, gospodarstwom domowym. Jednak w cywilizowanym świecie nie powinno być miejsca na dążenie do uzyskania zysku każdym kosztem i na podejmowanie zbędnego ryzyka - napisał Komorowski do przedstawicieli nadzoru górniczego.

Prezydent ocenił, że bez codziennego wysiłku, profesjonalizmu i stanowczych interwencji pracowników nadzoru "trudno wyobrazić sobie właściwe funkcjonowanie i rozwój polskiego przemysłu wydobywczego".

Komorowski wskazał, że "w przemyśle górniczym nie można ograniczać się do zagadnień technologii; należy pamiętać przede wszystkim o człowieku-górniku, który wykonuje swoją pracę nierzadko z narażeniem zdrowia, a nawet życia".

DEON.PL POLECA

Prezydent przypomniał, że także w kończącym się roku nie zabrakło incydentów, "które nie pozwoliły zapomnieć o tym, jak trudny i niebezpieczny jest to zawód". Górnicy zginęli m.in. w kopalniach Pniówek, Murcki-Staszic, Knurów-Szczygłowice, Janina, Bielszowice, Krupiński, Sobieski, Polkowice-Sieroszowice.

Według Komorowskiego wypadki przypominają o olbrzymiej roli, jaką odgrywa fachowy nadzór nad organizacją i bezpieczeństwem pracy w górnictwie. Prezydent życzył górnikom zadowolenia z wyników ich pracy oraz "znakomicie prosperującego, chlubiącego się doskonałymi statystykami dotyczącymi bezpieczeństwa, coraz nowocześniejszego polskiego górnictwa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: czarne złoto wciąż bardzo potrzebne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.