Prezydent Filipin ogłosił jednostronny rozejm na okres świąt

Prezydent Filipin ogłosił jednostronny rozejm na okres świąt
(fot. PAP/EPA/MARINE CORPS PUBLIC AFFAIRS OFFICE HANDOUT)
3 lata temu
PAP / mp

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił 10-dniowy jednostronny rozejm w walkach z komunistycznymi rebeliantami aby umożliwić Filipińczykom "bezstresowe" obchody świąt Bożego Narodzenia - poinformował w środę rzecznik urzędu prezydenckiego Harry Roque.

Jak powiedział Roque, prezydent wydał armii rozkaz zawieszenia operacji ofensywnych w okresie od 24 grudnia do 2 stycznia. Dodał, że Duterte oczekuje od rebeliantów i ich przywódców "podobnego gestu dobrej woli".

Brak jest dotychczas reakcji rebeliantów na posunięcie prezydenta. Przywódcy i negocjatorzy rebeliantów przebywają od końca lat 80. ub. wieku na emigracji w Holandii.

W ub. roku Duterte po objęciu urzędu prezydenta wznowił rokowania pokojowe. Jednak dwa tygodnie temu zerwał je wobec nasilających się ataków rebeliantów.

Rebelianci z Nowej Armii Ludowej (NPA) podległej Komunistycznej Partii Filipin (CPP), których liczbę ocenia się obecnie na ok. 3 tys., prowadzą od prawie 50 lat walkę partyzancką, która kosztowała życie ponad 40 tys. osób i zahamowała wzrost gospodarczy w wielu rejonach Filipin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Filipin ogłosił jednostronny rozejm na okres świąt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.