Prezydent Komorowski z wizytą na Ukrainie

Prezydent Komorowski z wizytą na Ukrainie
Oficjalna część wizyty Komorowskiego na Ukrainie rozpocznie się w czwartek. Rano prezydent złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie.
Marzena Kozłowska / slo

Prezydent Bronisław Komorowski przybył w środę na Ukrainę. Główne cele wizyty to spotkanie z władzami, a także z liderami opozycji i uroczyste otwarcie cmentarza w Bykowni. Komorowski chce poruszyć kwestię przyszłości relacji UE-Ukraina i rozmawiać o gospodarce.

Oficjalna część wizyty Komorowskiego na Ukrainie rozpocznie się w czwartek. Rano prezydent złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Następnie nastąpi ceremonia oficjalnego powitania polskiego prezydenta przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, po której rozpoczną się dwustronne rozmowy. Po ich zakończeniu zaplanowano spotkanie prezydentów z mediami.

Następnie Komorowski spotka się z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem, a potem z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem.

W czwartek po południu prezydent spotka się w polskiej ambasadzie z szerokim gronem liderów ukraińskiej opozycji.

Wieczorem Komorowski wraz z Janukowyczem wezmą udział w podsumowującej sesji polsko-ukraińskiego szczytu gospodarczego. Forum ma pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, gdzie są problemy we wzajemnej współpracy gospodarczej, którymi powinny zająć się władze obu krajów.

DEON.PL POLECA

W piątek prezydenci Polski i Ukrainy będą uczestniczyć w uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni (teren ten znajduje się obecnie w granicach Kijowa). Po południu Komorowski będzie w Winnicy, gdzie spotka się m.in. z Polonią.

Cmentarz w Bykowni upamiętni tragiczny los ponad 3,4 tys. polskich ofiar NKWD, które - tak jak jeńcy obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie - zginęły z rozkazu Józefa Stalina i jego sowieckiego Politbiura z 5 marca 1940 r.

Nekropolia w Kijowie-Bykowni będzie czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie, które otwarto w 2000 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Komorowski z wizytą na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.