Prezydent USA pamięta o rocznicy katastrofy

Prezydent USA pamięta o rocznicy katastrofy
Prezydent USA pamięta o rocznicy katastrofy (fot. PAP/EPA/ALEX WONG)
PAP / ad

W oświadczeniu wydanym w piątek prezydent USA Barack Obama oddał cześć pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rok temu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka i cała delegacja udająca się na uroczystości rocznicy zbrodni katyńskiej.

"W momencie, kiedy naród polski upamiętnia pierwszą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszej damy Marii Kaczyńskiej i całej delegacji prezydenckiej, łączę się wraz z narodem amerykańskim, w tym z liczną Polonią amerykańską, aby uczcić pamięć tych 96 polskich patriotów" - czytamy w oświadczeniu prezydenta.

Obama podkreślił, że tragedia 10 kwietnia 2010 r. nie złamała ducha narodu polskiego, i przypomniał o przyjaźni i sojuszu Polski z USA.

"Obrazy wraku samolotu w Smoleńsku i śmierć tylu wybitnych przywódców i dowódców wojskowych, którzy prowadzili Polskę do demokracji i dobrobytu, głęboko nami wstrząsnęła. Jednocześnie jednak budujące sceny ludzi gromadzących się na ulicach wypełnionych zniczami i kwiatami, zarówno w Polsce, jak i w USA, ukazały prawdziwą siłę, wytrwałość i moc polskiego ducha, a także nierozerwalne więzi między naszymi krajami" - stwierdza oświadczenie.

Prezydent nawiązał w nim również do zapowiedzianej na maj swojej pierwszej wizyty w Polsce.

"Polska jest jednym z najsilniejszych i najbliższych sojuszników Ameryki i cieszę się, że będę miał okazję do pogłębienia naszych trwałych stosunków i kontynuowania pracy tych, którzy zginęli rok temu, w trakcie mojej wizyty w Warszawie w przyszłym miesiącu" - oświadczył Obama.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent USA pamięta o rocznicy katastrofy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.