Próbowali wysadzić Kanał Sueski

Próbowali wysadzić Kanał Sueski
(fot. U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet / Foter / CC BY)
4 lata temu
PAP/rj

13 członków Bractwa Muzułmańskiego zostało w poniedziałek aresztowanych w związku podejrzeniem o podłożenie bomb wzdłuż Kanału Sueskiego - poinformowały w poniedziałek egipskie służby bezpieczeństwa.

Według prokuratury zatrzymani mężczyźni tworzyli zorganizowaną grupę, do której należał także jeden z pracowników Urzędu Kanału Sueskiego (SCA). Mieli oni podłożyć ładunki wybuchowe m.in. w obiektach sanitarnych oraz technicznych, a także na pobliskiej plaży.

Kanał Sueski to jedna z najważniejszych dróg wodnych świata, łącząca Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Dla Egiptu stanowi jedno z najważniejszych źródeł dochodów do budżetu. Egipskie władze planują zlokalizowanie w pobliżu Kanału strefy przemysłowo-logistycznej, która ma w przyszłości zapewnić jedną trzecią wpływów gospodarczych kraju. Na 6 sierpnia zaplanowano otwarcie nowej drogi wodnej, prowadzącej równolegle do istniejącego od 145 lat historycznego Kanału Sueskiego.

Od obalenia przez armię dowodzoną przez Abd el-Fataha es-Sisiego w lipcu 2013 roku wybranego w wolnych wyborach prezydenta Mohameda Mursiego do więzień trafiły tysiące członków Bractwa Muzułmańskiego. Pod koniec 2013 roku nowe władze Egiptu uznały Bractwo za ugrupowanie terrorystyczne.

Obecne władze Egiptu są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represjonowania przeciwników politycznych. W rezultacie zbiorowych procesów, krytykowanych przez społeczność międzynarodową, na śmierć skazano setki zwolenników Mursiego, a 15 tys. osób trafiło do więzień.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Próbowali wysadzić Kanał Sueski
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Próbowali wysadzić Kanał Sueski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.