Proces najmłodszego więźnia Guantanamo

Proces najmłodszego więźnia Guantanamo
Omara Khadra, którego oskarża się, że w 2002 roku mając 15 lat rzucił granat i zabił amerykańskiego żołnierza w trakcie potyczki w Afganistanie. (fot. EPA/Janet Hamlin)
9 lat temu
PAP / psd

Rozpoczął się proces najmłodszego więźnia Guantanamo, Omara Khadra, którego oskarża się, że w 2002 roku mając 15 lat rzucił granat i zabił amerykańskiego żołnierza w trakcie potyczki w Afganistanie - poinformowała BBC.

- Standardy sądzenia nieletnich są jasne: dzieci nie powinny być sądzone przed trybunałami wojskowymi - uważa Coomaraswamy.

Prowadzący sprawę sędzia zaznaczył, że oskarżyciele będą musieli udowodnić, że Khadr zamierzał popełnić przestępstwo oraz poinstruował przysięgłych, że mogą uwzględnić jego wiek przy podejmowaniu decyzji.

Rozprawa rozpoczęła się we wtorek i potrwa prawdopodobnie trzy tygodnie. W środę wygłoszone zostaną mowy wstępne.

Obrońca Khadra podpułkownik Jon Jackson skrytykował we wtorek prezydenta Obamę za to, że pomimo składanych na początku prezydentury obietnic pozwala, by więzienie w Guantanamo wciąż pozostawało otwarte i nadal toczyły się tam procesy.

"Prezydent Obama zdecydował się napisać kolejny smutny, żałosny rozdział w księdze komisji (sądów) wojskowych - powiedział. - Komisje wojskowe Obamy zostaną na zawsze zapamiętane, jako te które rozpoczęły sprawę przeciwko dzieciom-żołnierzom".

Zarzuty wobec Khadra obejmują morderstwo, spiskowanie i popieranie terroryzmu; grozi mu za to dożywocie. Władze Kanady odmówiły ingerowanie w proces mimo, iż sąd w Ottawie uznał, że prawa Khadra zostały naruszone, kiedy kanadyjscy agenci przesłuchiwali go w Guantanamo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Proces najmłodszego więźnia Guantanamo
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Proces najmłodszego więźnia Guantanamo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.