Prywatny zespół astronautów dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Prywatny zespół astronautów dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną
fot. PAP/EPA/JOEL KOWSKY / NASA / HANDOUT
PAP / ml

Pierwszy całkowicie prywatny zespół astronautów dotarł w sobotę bezpiecznie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - poinformowała na Twitterze firma Axiom Spacer, organizator misji. Operacja, w której udział bierze trzech biznesmenów, potrwa ponad tydzień.

Na Twitterze Axiom Space opublikowano nagranie, na którym widać, jak członkowie komercyjnej załogi są witani przez astronautów przebywających na stacji kosmicznej. "Ekipa AX-1, po tym jak opuściła kapsułę Dragon, jest witana przez załogę ISS i wchodzi do miejsca, które będzie ich domem przez następne osiem dni" - napisano. (https://tinyurl.com/yzzcbdja)

Należącą do firmy SpaceX rakietę z astronautami wystrzelono w piątek z Przylądka Canaveral na Florydzie. Kapsuła Dragon 2 Endeavour została wyniesiona przez Falcon 9 na orbitę i przybyła do stacji kosmicznej około godz. 14:30 w Polsce. Jej dotarcie było opóźnione przez nieznaczną usterkę techniczną.

Misję Ax-1 na ISS zorganizowała firma Axiom Space. Dowódcą misji jest były astronauta NASA Michael Lopez-Alegria, a oprócz niego uczestniczą trzej biznesmeni: Larry Connor, Mark Pathy i Eytan Stibbe, którzy zapłacili za swój udział po 55 mln dolarów. Będą mieć dostęp do wszystkich części ISS, poza pomieszczeniem rosyjskich kosmonautów, ale mogą tam wejść uzyskawszy ich zgodę. Na stacji spędzą co najmniej osiem dni. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Michał Heller

Na co dzień jesteśmy spętani więzami czasu. Dzień goni za dniem, chwila goni za chwilą. Nawet krótki wypoczynek upycha się gdzieś między obowiązkami. A kazanie – wysłuchane lub może przeczytane – rozrywa ten napięty ciąg...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prywatny zespół astronautów dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.