Przywódcy podejmą docyzje dot. Grecji

Przywódcy podejmą docyzje dot. Grecji
(fot. mpd01605 / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
Anna Widzyk / PAP / ak

Ministrowie finansów państw strefy euro nie podjęli w niedzielę ostatecznej decyzji w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie dla Grecji, pozostawiając ją przywódcom państw eurolandu.

- Pokonaliśmy długą drogę, ale pewne ważne sprawy wciąż pozostają otwarte - poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem po zakończeniu jej spotkania w Brukseli. - Poinformujemy szefów państw i rządów, którzy mogą to przedyskutować i - mam nadzieję - podjąć decyzję w tych ostatnich kwestiach - dodał.

DEON.PL POLECAFiński minister finansów Alexander Stubb poinformował, że ministrowie uzgodnili listę reform, które Grecja miałaby rozpocząć w najbliższych dniach, co będzie warunkiem uzyskania pomocy finansowej. Są to dodatkowe warunki wobec tego, co zaproponowała sama Grecja. - Myślę, że mamy bardzo dobrą propozycję, która zostanie przedstawiona szefom państw i rządów - powiedział Fin.

Według Stubba propozycja ta przewiduje, że Grecja uchwali ustawy w sprawie reform do 15 lipca, zobowiąże się do reform dotyczących rynku pracy, systemu emerytalnego i podatkowego, a także podejmie kroki w kierunku prywatyzacji.

- Dla nas najważniejsze jest to, by jeśli mamy zacząć negocjacje o udzieleniu Grecji pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności, to ten cały pakiet musi zostać zaakceptowany zarówno przez grecki rząd, jak i parlament - dodał Stubb. - Myślę, że zrobiliśmy spory postęp i myślę, że nasz dokument jest dobrą podstawą do dyskusji w gronie szefów państw i rządów - ocenił.

Finlandia była jednym z krajów eurolandu najbardziej sceptycznych w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji. Uzgodniony dokument to rezultat dziewięciogodzinnych negocjacji w sobotę oraz pięciu godzin rozmów ministrów finansów eurolandu w niedzielę.

Grecja wystąpiła o nowe wsparcie w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata, obiecując w zamian reformy. Ateny potrzebują również kredytu pomostowego w wysokości co najmniej 7 mld euro, aby móc uregulować zobowiązania finansowe wobec MFW i EBC zanim zakończą się negocjacje o nowym programie pomocowym.

Dla wielu ministrów propozycje Grecji okazały się jednak niewystarczające. Zażądali oni poprawienia programu oraz gwarancji, że kraj ten faktycznie wywiąże się ze swych zobowiązań. Nie dali też zielonego światła dla rozpoczęcia negocjacji w sprawie programu pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przywódcy podejmą docyzje dot. Grecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.