Puchar Świata w skokach - Kubacki trzeci, Stoch czwarty w Willingen. Wygrał Norweg Daniel-Andre Tande

(fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)
PAP / mp

Dawid Kubacki zajął trzecie, a Kamil Stoch - czwarte miejsce w pierwszym z dwóch konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen.

Zwyciężył Norweg Daniel-Andre Tande, a drugi był reprezentant gospodarzy Richard Freitag.
Po pierwszej serii prowadził Stoch przed Freitagiem, Kubackim i Tande, ale różnice punktowe były niewielkie. Rozstrzygała więc druga seria. Najdalej z czołowej czwórki skoczył Tande - 146,5 m, a najbliżej lądował Stoch - 137,5 m i w ten sposób kolejność się odwróciła.
Pozostali reprezentanci Polski w drugiej serii poprawili swoje lokaty. Ostatecznie Stefan Hula zajął w konkursie szóste miejsce, Piotr Żyła - 13., Maciej Kot - 21., a Jakub Wolny - 23.
Kubacki, triumfator letniej Grand Prix na igelicie, po raz drugi w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Poprzednio był trzeci w pierwszym konkursie ostatniej edycji Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie.
"Jestem zadowolony z tego wyniku, ale twardo stąpam po ziemi. W Pjongczangu ważne będą dwa dobre skoki" - powiedział w wywiadzie dla TVP Kubacki.
Sobotni triumfator, Tande, przed dwoma tygodniami w Oberstdorfie został mistrzem świata w lotach. W sobotę potwierdził, że jest w wysokiej formie. Odniósł czwarte w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, ale pierwsze w tym sezonie.
W klasyfikacji PŚ Freitag powiększył do 34 punktów przewagę nad Stochem.
W niedzielę w Willingen odbędzie się drugi konkurs indywidualny z udziałem sześciu Polaków. Początek o godz. 10.20.
Zawody w Niemczech są ostatnim sprawdzianem czołówki światowej przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu. Dwa konkursy wraz z piątkowymi kwalifikacjami (które wygrał Stoch) składają się na tzw. Willingen 5. Najlepszy zawodnik w klasyfikacji obejmującej pięć skoków otrzyma czek na 25 tys. euro.