Putin podbił Trzeci Świat. Zainteresowanie Ukrainą spychane jest na dalszy plan

Putin podbił Trzeci Świat. Zainteresowanie Ukrainą spychane jest na dalszy plan
Fot. PAP/EPA/Sergei Bobylev/TASS Host Photo Agency HANDOUT
PAP/ kb

Putin podbił Trzeci Świat. Wywołany przez Rosję kryzys energetyczny i żywnościowy spycha zainteresowanie Ukrainą na dalszy plan – pisze środowa "Rzeczpospolita".

"80 proc. Brazylijczyków, Meksykanów i Kolumbijczyków obawia się, że ich rodziny będą głodować – takie szokujące liczby przynosi sondaż przeprowadzony w 22 krajach świata przez fundację Open Society" – pisze gazeta w najnowszym wydaniu.

DEON.PL POLECA"Rzeczpospolita": Putin podbił Trzeci Świat

Jak zaznacza, ten strach w Ameryce Łacińskiej jest szczególnie mocny, ale nieodosobniony.

"Podobne obawy żywi 60 proc. mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej, a nawet 22 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych i 15 proc. ludności Europy Zachodniej" – zauważa dziennik.

Podkreśla, że odpowiedzialna jest za to Rosja. "Wywołany przez nią kryzys energetyczny i blokada eksportu tak rosyjskiego, jak i ukraińskiego zboża spowodowały, że zapaść ekonomiczna, którą przyniósł covid i zmiany klimatyczne, nabiera teraz niespotykanych od pokolenia rozmiarów. ONZ ostrzega, że 1,7 mld ludzi grozi nędza i głód. Ale to jest część planu Kremla, który liczy, że wobec tak poważnego wyzwania poparcie dla Ukrainy zejdzie na dalszy plan" – czytamy w gazecie.

Zdaniem "Rz", sondaż Open Society to sygnał, że strategia zaczyna działać. "Okazuje się, że już teraz 49 proc. mieszkańców RPA, 54 proc. Nigerii czy 56 proc. Hindusów uważa, że +Rosja miała rację, domagając się większych wpływów w Kijowie, niż ma Zachód+" – wyjaśnia "Rz".

Dodaje przy tym, że "w krajach, które nie należą do OECD, a więc tych uboższych w Ameryce Łacińskiej, Afryce Subsaharyjskiej czy południowo-wschodniej Azji, 68 proc. respondentów twierdzi też, że +Zachód zbyt mocno angażuje się finansowo we wsparcie Ukrainy+, zapominając o innych potrzebach krajów rozwijających się".

"Tymczasem mniej niż jedna piąta mieszkańców Egiptu, Meksyku, Arabii Saudyjskiej czy Turcji uważa, że wojenny dramat naszego wschodniego sąsiada to jeden z trzech najpoważniejszych problemów współczesnego świata" – dodaje dziennik.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Putin podbił Trzeci Świat. Zainteresowanie Ukrainą spychane jest na dalszy plan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.