Ukraińcy nie tracą ducha i modlą się o pokój
Po pięciu miesiącach wojny na Ukrainie sytuacja materialna jest bardzo trudna, ludzie są także bardzo zmęczeni. Ukraińcy nie tracą jednak ducha i bez nienawiści w sercu modlą się o pokój. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział o tym Jurij Lifanse z działającej w tym kraju Wspólnoty św. Idziego, która od początku konfliktu niesie wsparcie potrzebującym.
Lifanse wskazał, że atak najeźdźców sprawił, iż Ukraińcy bardziej docenili dar pokoju. Także mieszkańcy Europy bardziej zdali sobie sprawę, że nie jest to dar dany raz na zawsze, ale dobro, o które trzeba się troszczyć każdego dnia.
- W naszej wojennej codzienności budujemy pokój zapewniając potrzebującym lekarstwa i żywność. W ten sposób bronimy naszego kraju i dajemy ludziom nadzieję - stwierdził Lifanse.
- Nie widzę żadnej sprzeczności między pragnieniem pokoju a koniecznością obrony swojej ojczyzny. Ukraińcy bronią swoich miast i domów, ponieważ nie chcą żyć pod rosyjską okupacją. Nie ma w nas jednak pragnienia zagarnięcia rosyjskiej ziemi. Na terytorium Rosji nie ma ukraińskich żołnierzy, którzy walczą, sieją śmierć i zniszczenie - podkreślał.
Dodał, że Ukraińcy modlą się o pokój i czynią to bez nienawiści w sercu.
- Pamiętam pierwszy dzień wojny w Kijowie. Pierwsze bomby spadły o czwartej rano, a już o godz. 11.00 cała nasza wspólnota zebrała się na modlitwie o pokój. Ta modlitwa pomaga uspokoić emocje, przezwyciężyć chęć odwetu, pomaga nam żyć dalej w tej sytuacji, ponieważ złość, strach, smutek są czymś naturalnym - dodał.
- Mamy jednak Słowo Boże, które dodaje nam sił, a także wielu ludzi, którym trzeba pomóc. Poruszają mnie uroczyste pogrzeby poległych żołnierzy, na których wybrzmiewa zawsze modlitwa o zbawienie duszy zabitego i o ratunek dla jego towarzyszy będących na froncie. To nie jest modlitwa przeciwko nieprzyjacielowi, ale o ratunek i o pokój na Ukrainie. Opłakując swych bliskich ludzie mówią, że chcą ze wszystkich sił budować pokój, aby nigdy więcej nie było już takich pogrzebów. Wiemy, że bez pokoju nie ma przyszłości - powiedział papieskiej rozgłośni Lifanse.
Beata Zajączkowska/vaticannews/KAI/dm
Skomentuj artykuł