Putin pogratulował Franciszkowi wyboru

Putin pogratulował Franciszkowi wyboru
(fot. EPA/SERGEI KARPUKHIN)
PAP / pz

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w czwartek skierował na ręce papieża Franciszka depeszę z gratulacjami w związku z wyborem na ten urząd.

"Jestem przekonany, że konstruktywne współdziałanie między Rosją i Watykanem będzie się dalej pomyślnie rozwijać na gruncie łączących nas chrześcijańskich wartości" - oświadczył Putin.

DEON.PL POLECAGospodarz Kremla złożył Franciszkowi życzenia "zdrowia, pomyślności i owocnej działalności w dziele utrwalania pokoju oraz promowania dialogu międzycywilizacyjnego i międzyreligijnego".

Moskwa i Stolica Apostolska nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne 15 marca 1990 roku. Drogę do tego utorowało spotkanie papieża Jana Pawła II z przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, do którego doszło 1 grudnia 1989 roku. Papież przyjął wtedy Gorbaczowa jako przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR.

Według Anatolija Czerniajewa, jednego z najbardziej zaufanych współpracowników byłego lidera ZSRR, Gorbaczow porozumiał się z Janem Pawłem II w sprawie wizyty papieża w Związku Radzieckim, a nawet zdążył uzyskać na nią akceptację ówczesnego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Aleksego II.

Na przeszkodzie stanął jednak rozpad ZSRR. Wybuchł spór między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską o Kościół greckokatolicki na Ukrainie. W konsekwencji zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej wycofał zgodę na wizytę Jana Pawła II.

W grudniu 2009 roku, po spotkaniu papieża Benedykta XVI i rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Watykanie, strony zdecydowały o podniesieniu do najwyższego szczebla stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a FR.

Wcześniej były one utrzymywane na szczeblu przedstawicielstw. Na mocy decyzji Benedykta XVI i Miedwiediewa zostały podniesione do rangi Nuncjatury Apostolskiej w Moskwie i Ambasady Rosji przy Watykanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin pogratulował Franciszkowi wyboru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.