Protest przeciw kampanii szkalującej Papieża

Protest przeciw kampanii szkalującej Papieża
(fot. PAP/EPA/EDICIONES B / HANDOUT)
KAI / mh

Podczas dzisiejszego briefingu dla dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ przedstawił oświadczenie w sprawie oskarżeń wysuwanych przeciwko Ojcu Świętemu, w okresie gdy był on przełożonym argentyńskich jezuitów. Przypomniał, że wczoraj przeciwko fałszywym oskarżeniom wystąpił zazwyczaj niechętny wobec Kościoła Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Adolfo Pérez Esquivel.

Oto oświadczenie ks. Lombardiego w tłumaczeniu na język polski:

DEON.PL POLECA"Kampania przeciwko Jorge Mario Bergoglio jest dobrze znana i sięga wielu lat wstecz. Jest ona prowadzona przez publikację charakteryzującą się kampaniami niekiedy oszczerczymi i zniesławiającymi. Dobrze jest znany i oczywisty antyklerykalny charakter tej kampanii oraz innych oskarżeń przeciw osobie Jorge Mario Bergoglio.

Oskarżenie odnosi się do czasu, kiedy obecny papież nie był jeszcze biskupem, lecz przełożonym jezuitów w Argentynie i do dwóch kapłanów, którzy zostali porwani, a których nie miał rzekomo on chronić. Jednak nigdy nie było wiarygodnego, konkretnego oskarżenia przeciw niemu. Pewnego razu argentyńskie organa sprawiedliwości przesłuchiwały go w tej sprawie, jako osobę poinformowaną o faktach, ale nigdy nie postawiono mu zarzutów.

W sposób udokumentowany zaprzeczył on zarzutom. Istnieje natomiast wiele oświadczeń ukazujących, jak wiele Jorge Mario Bergoglio uczynił, by chronić wiele osób w czasie dyktatury wojskowej. Znana jest też rola biskupa Bergoglio w działaniach na rzecz prośby Argentyńskiego Kościoła o przebaczenie, z powodu nie uczynienia dostatecznie dużo w czasach dyktatury. Oskarżenia służą więc jako narzędzia do analizy historyczno-socjologicznej okresu dyktatury, podejmowanej od wielu lat przez przedstawicieli radykalnej lewicy, by atakować Kościół i powinny być zdecydowanie odrzucone" - czytamy w deklaracji rzecznika Watykanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Protest przeciw kampanii szkalującej Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.