Putin pojedzie do Normandii?

Putin pojedzie do Normandii?
(fot. EPA/YURI KOCHETKOV)
PAP / kn

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął zaproszenie Francji i przybędzie w czerwcu do Normandii na obchody 70. rocznicy lądowania aliantów - poinformował w czwartek ambasador Rosji w Paryżu Aleksandr Orłow.

Według agencji ITAR-TASS Kreml na razie nie potwierdza, że Putin skorzysta z zaproszenia.
"Prezydent otrzymał zaproszenie do udziału w ceremonii upamiętnienia lądowania aliantów, która odbędzie się w Normandii 6 czerwca. Przyjął zaproszenie, 6 czerwca będzie w Normandii" - powiedział Orłow, cytowany przez rosyjskie media.
Udział w obchodach byłby pierwszą okazją do spotkania Putina z przywódcami państw zachodnich, w tym z prezydentem USA Barackiem Obamą, od czasu wybuchu w lutym kryzysu na Ukrainie - pisze agencja Reutera.
Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w czwartek, że Putin będzie "mile widziany" na obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.
Szef państwa francuskiego zaznaczył, że można mieć zatargi z Putinem, lecz że on, Hollande, nie zapomina i nigdy nie zapomni o milionach Rosjan, którzy oddali życie podczas drugiej wojny światowej.
"Powiedziałem Władimirowi Putinowi jako reprezentantowi narodu rosyjskiego, że jest mile widziany na obchodach" - powiedział Hollande. Zaznaczył, że w czwartek witał w Paryżu pod Łukiem Triumfalnym weteranów drugiej wojny światowej, w tym z armii radzieckiej, którym powiedział, jak bardzo jest rad, że mogli być tu tego dnia podczas obchodów 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.
Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian ocenił w czwartek, że udział prezydenta Putina w uroczystościach 6 czerwca jest czymś naturalnym, mimo kryzysu ukraińskiego.
"Nie rozumiem, dlaczego miano by zabronić prezydentowi narodu rosyjskiego, który stracił 9 milionów swych ludzi w walce z nazizmem, udziału w obchodach we Francji" - powiedział szef francuskiego resortu obrony.
Prezydent Hollande powiedział w marcu, że podtrzymuje zaproszenie dla Putina na obchody w Normandii. W tym samym czasie jednak państwa zachodnie anulowały szczyt G8 (siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji), który miał się odbyć 4 i 5 czerwca w Soczi, karząc w ten sposób Moskwę za aneksję ukraińskiego Krymu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Putin pojedzie do Normandii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.