Przesłanie papieża na obchody w Normandii

Przesłanie papieża na obchody w Normandii
(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / slo

Wykluczenie Boga z życia ludzi i społeczeństw przynosi tylko śmierć i nieszczęście - napisał w imieniu papieża kard. Pietro Parolin w liście na obchody 70. rocznicy lądowania Aliantów w Normandii. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zapewnił, że Franciszek całym sercem włącza się w modlitwę o pokój, którą 6 czerwca wzniosą uczestnicy tych uroczystości.

"Ojciec Święty składa hołd licznym żołnierzom, którzy opuścili swe kraje, by wylądować na plażach Normandii, walczyć z nazistowskim barbarzyństwem i wyzwolić okupowaną Francję. Nie zapomina też o niemieckich żołnierzach wciągniętych w ten dramat, jak również o wszystkich ofiarach tej wojny. Obecne pokolenia powinny wyrazić swoją wdzięczność tym wszystkim, którzy zgodzili się ponieść tak wielkie ofiary. To właśnie dzięki przekazywaniu pamięci i wychowywaniu nowych pokoleń w szacunku dla każdego człowieka stworzonego na obraz Boga, można z nadzieją zakładać lepszą przyszłość" - głosi watykańskie przesłanie.

Podkreśla ono, że "narody europejskie mogą w Ewangelii Chrystusa, księcia pokoju, znaleźć zakorzenienie swej historii i źródło inspiracji do nawiązywania między sobą coraz bardziej braterskich i solidarnych stosunków".

Papież wyraża także życzenie, by "św. Teresa Benedykta od Krzyża współpatronka Europy, która daje swe imię dzwonowi błogosławionemu z tej okazji, była przewodniczką i opiekunką w kroczeniu drogą pokoju". Udziela też uczestnikom rocznicowych uroczystości swego apostolskiego błogosławieństwa.

Odbędą się one 6 czerwca na plaży w Ouistreham i w wielu innych miejscowościach Normandii. Dzwon Teresa Benedykta zostanie pobłogosławiony podczas nabożeństwa ekumenicznego w katolickiej katedrze w Bayeux. Po raz pierwszy zabrzmi on tam 14 czerwca podczas śpiewu hymnu dziękczynnego "Te Deum" (Ciebie, Boga wysławiamy) na zakończenie obchodów rocznicowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przesłanie papieża na obchody w Normandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.