Putin: Snowden powinien przestać szkodzić USA

Putin: Snowden powinien przestać szkodzić USA
(fot. EPA/YURI KOCHETKOV)
PAP / psd

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że gdyby Edward Snowden, który ujawnił penetrowanie internetu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), chciał pozostać w Rosji, to musiałby przestać szkodzić Stanom Zjednoczonym.

Na konferencji prasowej w Moskwie Putin zadeklarował również, że ekstradycja Snowdena do USA nie wchodzi w grę.

DEON.PL POLECAAmerykańskie władze wydały nakaz aresztowania informatyka po tym, gdy przekazał dziennikom "Washington Post" i "Guardian" materiały, które uzyskał w trakcie pracy w będącej zewnętrznym partnerem NSA firmie komputerowej. Z materiałów owych wyłania się szokujący obraz globalnej inwigilacji internetu, prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne przy współdziałaniu najważniejszych firm zarządzających siecią.

Putin zaznaczył, że Snowden, który po przylocie 23 czerwca z Hongkongu prawdopodobnie nadal przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, nie jest rosyjskim agentem i rosyjskie służby wywiadowcze nie zajmują się nim. "Z pełną odpowiedzialnością oświadczam, że nie współpracuje on z nami również dzisiaj. I my z nim nie pracujemy" - zadeklarował rosyjski prezydent.

"Jeśli chciałby on tutaj (w Rosji) zostać, to pod jednym warunkiem: powinien zaprzestać swej pracy ukierunkowanej na to, by przynosić szkodę naszym amerykańskim partnerom" - powiedział Putin. Według niego, ekstradycja Snowdena do USA jest niemożliwa, gdyż "Rosja nigdy, nikogo i donikąd nie wydaje".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin: Snowden powinien przestać szkodzić USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.