Rasmussen: rozejm w Libii musi być wiarygodny

PAP / drr

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że zawieszenie broni w Libii musi być wiarygodne i możliwe do zweryfikowania. Niezbędny jest także mechanizm kontrolujący przestrzeganie rozejmu.

Zaznaczył, że zawieszenie broni, aby zostało zaakceptowane, musi spełnić trzy warunki: zapewnić skuteczną ochronę ludności cywilnej, być możliwe do weryfikacji i skontrolowania, a także doprowadzić do przyjęcia reform politycznych.

Szef NATO zapowiedział, że sojusz będzie kontynuował naloty na siły Muammara Kadafiego tak długo, jak będą one stanowić zagrożenie dla cywilów. - Nasze tempo operacyjne będzie uzależnione od celu, jakim jest ochrona cywilów przed atakami" - dodał. Zwrócił uwagę, że realizację tego celu utrudnia fakt, że "wojska Kadafiego ukrywają się w pobliżu szkół i meczetów, co jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Rasmussen powiedział też na konferencji prasowej, że sytuacja w Libii nie może być rozwiązana jedynie poprzez akcję militarną.

NATO przejęło od USA kontrolę nad operacją libijską 31 marca. W ubiegłym tygodniu powstańcy krytykowali sojusz za opieszałość i nieskuteczność.

W Trypolisie przebywa delegacja Unii Afrykańskiej, która negocjuje z Trypolisem warunki zakończenia konfliktu w Libii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rasmussen: rozejm w Libii musi być wiarygodny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.