Resort obrony Tajwanu: 20 samolotów wojskowych ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej

Resort obrony Tajwanu: 20 samolotów wojskowych ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej
fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
PAP / ml

Dwadzieścia samolotów wojskowych ChRL naruszyło w sobotę tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) – poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, dodając, że w okolicach Cieśniny Tajwańskiej pojawiło się również 14 chińskich okrętów wojennych.

Wśród 20 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazły się cztery myśliwce Shenyang J-16, cztery myśliwce Shenyang J-11, 10 myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30, samolot wojskowy Shaanxi Y-8 ASW, a także tankowiec powietrzny Xi’an Y-20. Linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, niepisaną granicę kontroli morskiej wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową, naruszyło 14 myśliwców.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na oba naruszenia strona tajwańska wysłała swoje samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Wcześniej w sobotę ministerstwo obrony w Tajpej przekazało, że wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na jego główną wyspę; nie podano dokładnej liczby jednostek. W piątek resort informował o 68 samolotach wojskowych i 13 okrętach, które prowadziły działania wokół Cieśniny Tajwańskiej.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. To reakcja na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Resort obrony Tajwanu: 20 samolotów wojskowych ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.