Resort obrony Tajwanu: 20 samolotów wojskowych ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej

Resort obrony Tajwanu: 20 samolotów wojskowych ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej
fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
PAP / ml

Dwadzieścia samolotów wojskowych ChRL naruszyło w sobotę tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) – poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, dodając, że w okolicach Cieśniny Tajwańskiej pojawiło się również 14 chińskich okrętów wojennych.

Wśród 20 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazły się cztery myśliwce Shenyang J-16, cztery myśliwce Shenyang J-11, 10 myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30, samolot wojskowy Shaanxi Y-8 ASW, a także tankowiec powietrzny Xi’an Y-20. Linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, niepisaną granicę kontroli morskiej wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową, naruszyło 14 myśliwców.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na oba naruszenia strona tajwańska wysłała swoje samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Wcześniej w sobotę ministerstwo obrony w Tajpej przekazało, że wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na jego główną wyspę; nie podano dokładnej liczby jednostek. W piątek resort informował o 68 samolotach wojskowych i 13 okrętach, które prowadziły działania wokół Cieśniny Tajwańskiej.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. To reakcja na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Resort obrony Tajwanu: 20 samolotów wojskowych ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.