"Rosja chce gwarancji w sprawie tarczy"

"Rosja chce gwarancji w sprawie tarczy"
(fot. Iurii Osadchi / shutterstock.com)
PAP / ml

Rosja chce prawnie wiążących gwarancji, że azjatycki segment obrony przeciwrakietowej USA nie będzie skierowany przeciwko niej - oświadczył w piątek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Wypowiedź tę złożył w Soczi w związku z odbywającym się tam spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Japonii Shinzo Abe. Ławrow miał na myśli przedsięwzięcia podejmowane przez Stany Zjednoczone w odpowiedzi na przeprowadzane przez Koreę Północną próby z pociskami balistycznymi.
Zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji, działań Pjongjangu nie należy traktować jako pretekstu dla nieproporcjonalnego zwiększania obecności wojskowej w regionie Azji i Pacyfiku. - Brane są pod uwagę przygotowania wojskowe USA, obejmujące przedsięwzięcia nieproporcjonalne do ryzyka, jakie pochodzi ze strony kierownictwa północnokoreańskiego - zaznaczył Ławrow.
- Potwierdziliśmy, że jeśli tak jak w przypadku europejskiego segmentu obrony przeciwrakietowej USA mówi się nam, że nie jest to skierowane przeciwko nam, choć nasza ocena jest nieco inna i jeśli wszystko to nie jest skierowane przeciwko Rosji, to potrzebujemy prawnie obowiązujących gwarancji, że nie ma takiego nakierowania - zadeklarował szef rosyjskiego MSZ.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rosja chce gwarancji w sprawie tarczy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.