Rosja: Masowe ataki w 2017 r. zablokowały ponad 500 tys. komputerów

Rosja: Masowe ataki w 2017 r. zablokowały ponad 500 tys. komputerów
(fot. unsplash.com)
PAP / pch

W Rosji w 2017 roku trzy masowe ataki wirusów doprowadziły do zablokowania ponad 500 tys. komputerów; zainfekowane zostały m.in. systemy informatyczne MSW Rosji i koncernu Rosnieft. - powiedział we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

"W 2017 roku doszło do trzech incydentów masowego instalowania oprogramowania szyfrującego dane użytkowników. W rezultacie zablokowanych zostało ponad pół miliona komputerów, w tym w obiektach struktury informatycznej Federacji Rosyjskiej. Zainfekowaniu uległy systemy informatyczne MSW Rosji, firm Rosnieft i Evraz" - powiedział Patruszew.

Sekretarz RB, który wypowiadał się na posiedzeniu rady poświęconym cyberbezpieczeństwu, oświadczył, że wywiady komputerowe obcych państw przygotowują scenariusze cyberataków przeciwko Rosji. Ocenił, że dochodzi do "istotnego rozszerzenia zakresu zadań" tych wywiadów.

"Są opracowywane i realizowane skomplikowane scenariusze" użycia oprogramowania i środków technicznych w celu "pozyskania informacji krążących w sieciach informatycznych i telekomunikacyjnych", w tym w systemach krytycznej infrastruktury informatycznej - powiedział Patruszew. Oświadczył też, że celem potencjalnych ataków jest państwowy system informatyczny Wybory, czyli system elektronicznego liczenia głosów. Celem takich działań miałoby być - według Patruszewa - zakłócenie funkcjonowania tego systemu.

Szef Rady Bezpieczeństwa oświadczył też, że przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w Rosji 18 marca, należy oczekiwać wzmożonego stosowania działań "politycznych, ekonomicznych i informacyjnych".

DEON.PL POLECA

O ataku hakerskim koncerny Ronieft i Evraz poinformowały pod koniec czerwca zeszłego roku. Rosnieft powiadomił wówczas, że był to atak na dużą skalę, ale wydobycie i przetwarzanie ropy nie zostało wstrzymane dzięki przejściu na system rezerwowy. Rosnieft to największy rosyjski producent ropy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: Masowe ataki w 2017 r. zablokowały ponad 500 tys. komputerów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.