Rosja nadal ma wątpliwości co do celu tarczy

PAP / zylka

Rosja ma "poważne wątpliwości" co do rzeczywistego celu rozmieszczenie elementów nowej amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie – powiedział w piątek rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko.

– Będziemy się sprzeciwiać wszystkim działaniom budzącym wątpliwości i jednostronnym, które mogą mieć negatywny wpływ na międzynarodowe bezpieczeństwo – dodał na konferencji prasowej.

Podkreślił, że Moskwę niepokoi także fakt, że o decyzjach w sprawie tarczy dowiaduje się "nie od partnerów w Waszyngtonie lub Bukareszcie, ale za pośrednictwem mediów".

Na początku lutego Rumunia ogłosiła gotowość umieszczenia na swoim terytorium wyrzutni pocisków przechwytujących w ramach nowej amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Według koncepcji poprzedniej amerykańskiej administracji, która także budziła zastrzeżenia Rosji, w Polsce miała zostać ulokowana baza 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu, a w Czechach planowano instalację radaru.

Rząd Baracka Obamy z powodu wątpliwości co do skuteczności tego systemu i ze względów finansowych ogłosił rezygnację z tamtych planów na rzecz rozmieszczenia w Europie mobilnych naziemnych rakiet SM-3 zdolnych do przechwytywania rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja nadal ma wątpliwości co do celu tarczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.