Rosja: Putin w poniedziałek przybędzie w odwiedziny na manewry Zapad-2017

Rosja: Putin w poniedziałek przybędzie w odwiedziny na manewry Zapad-2017
Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com
PAP / kw

Prezydent Władimir Putin pojawi się na jednym z etapów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017. W najbliższy poniedziałek, 18 września, będzie je obserwował w obwodzie leningradzkim w północno-zachodniej Rosji - poinformował w piątek Kreml.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow zaznaczył, że wyjazd Putina na ćwiczenia wojskowe Zapad-2017 "nie jest związany z zaniepokojeniem państw zachodnich" z powodu tych manewrów. "Putin zawsze wizytuje takie wydarzenia jako zwierzchnik sił zbrojnych" - wyjaśnił Pieskow.

Na początku września media rosyjskie zapowiadały, że Putin wspólnie z białoruskim prezydentem Alaksandrem Łukaszenką odwiedzi jeden z poligonów w Rosji, na których odbywają się manewry.

Jednak piątkowy dziennik "Kommiersant" przekazał, powołując się na źródło wojskowo-dyplomatyczne, że Łukaszenka raczej nie przyjedzie do Rosji.

DEON.PL POLECA

Przed czterema laty podczas ćwiczeń Zapad-2013 Putin i Łukaszenka najpierw wspólnie odwiedzili poligon w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, a następnie w obwodzie kaliningradzkim, w Rosji.

Ćwiczenia strategiczne Zapad-2017 odbywają się na głównie na terytorium Białorusi oraz na trzech poligonach w Rosji: w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim (poligon Prawdinskij), obwodzie leningradzkim (poligon Łużskij) i obwodzie pskowskim (Strugi Krasnyje).

Według oficjalnych danych w manewrach ma wziąć udział około 12,7 tys. żołnierzy (w tym na Białorusi nieco ponad 10 tys.) i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Ze strony rosyjskiej planowane jest zaangażowanie 5,5 tys. żołnierzy (w tym na terytorium Białorusi - około 3 tys.), ze strony białoruskiej przewidziany jest udział około 7,2 tys. żołnierzy.

Ćwiczenia, z powodu których zaniepokojenie wyrażało NATO, mają trwać do 20 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: Putin w poniedziałek przybędzie w odwiedziny na manewry Zapad-2017
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.