Rosja: rzeczniczka Nawalnego skazana na 9 dni aresztu

Rosja: rzeczniczka Nawalnego skazana na 9 dni aresztu
(fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
1 miesiąc temu
PAP / df

Sąd w Moskwie nakazał umieszczenie na 9 dni w areszcie Kiry Jarmysz, rzeczniczki opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, za wzywanie do demonstracji w jego obronie w najbliższą sobotę, 23 stycznia. Sąd uznał, że Jarmysz naruszyła przepisy o zgromadzeniach.

O decyzji sądu poinformowała sama Jarmysz na swoim Twitterze.

Dzień wcześniej wieczorem policja przyszła po rzeczniczkę Nawalnego do jej mieszkania w Moskwie. Zatrzymani zostali także inni współpracownicy opozycjonisty: Gieorgij Arbuzow i Lubow Sobol, która później została zwolniona z komisariatu.

Zatrzymania zwolenników aresztowanego polityka trwają w piątek. We Władywostoku policja zatrzymała koordynatorkę sztabu Nawalnego Jekatierinę Wiediernikową, w Nowosybirsku - aktywistkę sztabu Jelenę Noskowiec. Później zatrzymany został także kierujący sztabem w Nowosybirsku Siergiej Bojko.

Doniesienia o zatrzymaniach koordynatorów regionalnych sztabów Nawalnego napłynęły dotąd z Kaliningradu, Krasnodaru, Wołgogradu, Barnaułu, Tiumenia, Ufy i Czyty.

W obwodzie lipieckim w centralnej Rosji zatrzymana i pobita została aktywistka sztabu Galina Griebiennikowa. W Krasnodarze policja zatrzymała, prócz koordynatora sztabu także adwokata, który miał go obronić.

W Moskwie pobity został adwokat Mansur Gilmanow, który przyjechał do zatrzymanego dzień wcześniej Władlena Łosia, pracownika założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK).

Zwolennicy Nawalnego wezwali do demonstracji pod hasłami zwolnienia opozycjonisty z aresztu w Moskwie. Nawalny przebywa w areszcie Matrosskaja Tiszyna w stolicy Rosji. Został zatrzymany 18 stycznia na lotnisku Szeremietiewo tuż po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po ataku bojowym środkiem trującym typu Nowiczok.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Rosja: rzeczniczka Nawalnego skazana na 9 dni aresztu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.