Rosjanie: Putinie nie przepraszaj za Katyń

Rosjanie: Putinie nie przepraszaj za Katyń
Premier Rosji Władimir Putin (fot. flickr.com/World Economic)
tvn24.pl / zylka

Niemal co drugi Rosjanin uważa, że premier Rosji Władimir Putin nie powinien przepraszać w imieniu Rosji za rozstrzelanie polskich oficerów w Katyniu. Dlaczego? Bo - według większości tych, którzy przeprosinom są przeciwni, to nie ZSRR, ale hitlerowskie Niemcy odpowiadają za zbrodnię. Sondaż wśród Rosjan przeprowadził ośrodek badania opinii publicznej "Centrum Lewady" dla "Faktów" TVN.

Badanie przeprowadzone w przeddzień uroczystości katyńskich nie pozostawia złudzeń - tylko 18 procent pytanych uważa, że Władimir Putin powinien w imieniu Rosji przeprosić za rozstrzelanie polskich oficerów w Katyniu.

Przeprosin nie chce 45,9 procent Rosjan. Ale też aż 36,1 procent badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Ankieterzy Niezależnego Ośrodka Badania Opinii Publicznej „Centrum Lewady” zapytali przeciwników przeprosin, dlaczego nie chcą pojednawczego gestu Putina. Aż 46,8 procent z nich jest zdania, że za zbrodnię z 1940 roku odpowiadają hitlerowskie Niemcy, a nie ZSRR.

34 procent respondentów przyznaje wprawdzie, że mordu dokonały stalinowskie władze, ale jednocześnie zastrzegają oni, że dzisiejsza Rosja nie może odpowiadać za winy komunistycznego ZSRR.

Jedynie nieco ponad 8 procent (8,2 proc.) nie chce przeprosin, ponieważ - ich zdaniem - mogłoby to osłabić pozycję Rosji w stosunkach z Polską.

10,9 procent nie ukrywa, że nie wie, dlaczego sprzeciwia się przeprosinom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosjanie: Putinie nie przepraszaj za Katyń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.