Rosjanie zmienili tablicę w Smoleńsku

Zobacz galerię
Rosjanie zmienili tablicę w Smoleńsku
Tablica z głazu ufundowana przez stowarzyszenie rodzin Katyń 2010 została usunięta przez Rosjan. Jej miejsca zajęła tablica w dwóch językach, ale z tablicy zniknął fragment o "zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim" (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
drr

Rosjanie bez konsultacji z Polkami zmienili tablicę pamiątkową, upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Tablica na kamieniu w pobliżu katastrofy została umieszczona tuż po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Ufundowało ją stowarzyszenie rodzin Katyń 2010.

Znajdował się na niej napis : "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, który 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych oficerach Wojska Polskiego w 1940 roku"

Dziś w nocy Rosjanie podmienili tablicę i umieścili nową w dwóch językach. Na tablicy nie ma jednak już informacji o tym, że polska delegacja leciała na obchody 70 rocznicy mordu w Katyniu. Obecnie na tablicy widnieje treść: Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP lechem Kaczyńskim, który 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

MSZ jest zaskoczone zamianą tablic na kamieniu upamiętniającym miejsce katastrofy smoleńskiej - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Jak dodał, według wyjaśnień strony rosyjskiej, o które wystąpił MSZ, usunięta tablica nie była konsultowana z władzami rosyjskimi.

- Rosjanie sygnalizowali nam, że ta tablica społeczna umieszczona parę miesięcy na miejscu katastrofy w Smoleńsku im nie odpowiada, ponieważ m.in. nie była z nimi skonsultowana - powiedział Bosacki. - Dzisiejsza zamiana jest dla nas zaskoczeniem, dzisiaj rano wystąpiliśmy do strony rosyjskiej o wyjaśnienia - oświadczył Bosacki

Jak powiedział, godzinę temu MSZ otrzymało odpowiedź, "która sprowadza się do dwóch punktów: że pierwsza tablica była umieszczona spontanicznie, bez jakiejkolwiek konsutacji z władzami rosyjskimi. Po drugie, że tablica w tak ważnym miejscu powinna mieć treść i po polsku, i po rosyjsku, tymczasem ta społeczna miała treść tylko po polsku".

Rzecznik MSZ podkreślił, że strona polska już wcześniej proponowała Rosjanom, "aby rozmawiać o treści napisu razem z rozmowami o kształcie pomnika, (który powstać ma w miejscu katastrofy)".

- To jest logiczne, przy pomniku musi być napis ku czci czego jest pomnik. Nadal podtrzymujemy to stanowisko, że to będzie właściwa formuła do rozmów w tej sprawie - powiedział Bosacki. Podkreślił, że MSZ poprosił o przekazanie starej tablicy polskiej ambasadzie. - Mamy nadzieję, że jak najszybciej trafi w ręce polskiej ambasady w Moskwie - powiedział.

Rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow powiedział dziś, że wymiana tablic na kamieniu upamiętniającym katastrofę smoleńską była decyzją władz obwodowych, a poprzednia tablica zostanie przekazana do muzeum Memoriału Katyńskiego.

Jewsiejenkow wyjaśnił, na terytorium Federacji Rosyjskiej napis musi być w dwóch językach. Pytany, czy zamiana tablicy była konsultowana, odpowiedział, że nie jest w stanie udzielić w tej sprawie odpowiedzi.

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, pytana o zamianę tablic, powiedziała, że prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem na temat upamiętnienia ofiar w miejscu, w którym doszło do katastrofy smoleńskiej.

- Zabranie tej tablicy to skandal dyplomatyczny - tak podmianę talibcy skomentowała na antenie TVN24 Zuzanna Kurtyka, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Januszu Kurtycy. I dodał, że to "forma upokorzania Polaków". W podobnym tonie wypowiedział się Paweł Deresz, wdowiec po Joannie Szymanek-Deresz i Małgorzata Szmajdzińska, wdowa po Jerzym Szmajdzińskim.

Według przedstawicieli lokalny władz, tablica zdemontowana z głazu została przewieziona do Katynia. Ta informacja nie jest jednak potwierdzona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosjanie zmienili tablicę w Smoleńsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.