Rowhani: Iran gotów do rozszerzenia eksportu gazu, energii z Irakiem. "Jesteśmy gotowi rozszerzyć te kontakty"

Rowhani: Iran gotów do rozszerzenia eksportu gazu, energii z Irakiem. "Jesteśmy gotowi rozszerzyć te kontakty"
(fot. EPA/PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT)
PAP / pch

Prezydent a zarazem szef rządu irańskiego rządu Hasan Rowhani zapowiedział w sobotę rozszerzenie współpracy z Irakiem w handlu gazem i elektrycznością i prace nad realizacją planu połączenia linii kolejowych obydwu krajów.

"Plany eksportu energii elektrycznej i gazu, a miejmy nadzieję, też ropy naftowej, będą kontynuowane i jesteśmy gotowi rozszerzyć te kontakty nie tylko na nasze dwa kraje, ale także i inne kraje" - powiedział Rowhani w państwowej telewizji po spotkaniu w Teheranie z premierem Iraku Adelem Abd al-Mahdim.
Irański prezydent wyraził nadzieję, że prace przy budowie linii kolejowej łączącej obydwa państwa, zgodnie z zawartą w marcu umową, rozpoczną się w najbliższych kilku miesiącach. Linia ta ma łączyć południowe irackie miasto naftowe Basra z irańskim miastem granicznym Szalamczeh.
Według agencji AP irański eksport do Iraku w zeszłym roku szacowany był na 9 mld dolarów, ale Teheran ma nadzieję na zwiększenie obustronnej wymiany dóbr i towarów do 20 mld dolarów rocznie. Eksperci podkreślają, że Iran jest dla Iraku także bardzo ważnym partnerem handlowym ze względu na import irańskiego gazu, na którym opiera się cała iracka gospodarka.
Prezydent Rowhani złożył w marcu w Iraku swą pierwszą oficjalną wizytę. Iran w latach 80. ubiegłego wieku stoczył z Irakiem krwawą wojnę a już w XXI wieku wspierał ten kraj z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS).
***
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego ropa naftowa tak zmieniła nasz świat, czytaj książkę "Krew cywilizacji" [LINK] »
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Krajewski

To ona rządzi światem. Twoim też

Pozwala przemieszczać się w mgnieniu oka, dokąd chcesz. Przekształciła przemysł, politykę i handel. Wykreowała sukces Churchilla, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. To ona rozstrzyga o tym,...

Skomentuj artykuł

Rowhani: Iran gotów do rozszerzenia eksportu gazu, energii z Irakiem. "Jesteśmy gotowi rozszerzyć te kontakty"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.