Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe

Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe
(fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)
PAP / ml

USA i Korea Południowa rozpoczęły w niedzielę doroczne ćwiczenia wojskowe, po około miesięcznym odroczeniu spowodowanym Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu. Opóźnienie miało stworzyć warunki do rozmów między Seulem a Pjongjangiem.

Manewry wojskowe Foal Eagle mają potrwać około miesiąca. Jak wskazuje Reuters, zazwyczaj w ćwiczeniach tych uczestniczą wojska lądowe, siły powietrzne, marynarki wojenne oraz jednostki specjalne.

Według rzecznika Pentagonu podpułkownika Christophera Logana, w ćwiczeniach ma wziąć udział ok. 24 tys. żołnierzy amerykańskich i 300 tys. południowokoreańskich. Jak utrzymują wojskowi z Korei Południowej, ich skala nie będzie większa niż w poprzednich latach. W tegorocznych manewrach nie wezmą udziału amerykańskie lotniskowce ani okręty podwodne z napędem atomowym - odnotowuje agencja Yonhap.

Po odroczeniu manewrów na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w styczniu br. Pjongjang zgodził się przeprowadzić pierwsze od ponad dwóch lat oficjalne rozmowy z Seulem, a następnie wysłał swoich zawodników i delegację na igrzyska do Pjongczangu w Korei Płd. Rozmowy doprowadziły do wizyty w marcu delegacji Korei Południowej w Pjongjangu i spotkania z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.

DEON.PL POLECA

Kim przedstawił wówczas "zobowiązanie Korei Północnej do natychmiastowego zaprzestania prób balistycznych i jądrowych" i za pośrednictwem delegacji poprosił prezydenta USA Donalda Trumpa o spotkanie. Amerykański prezydent zaaprobował propozycję.

Szef południowokoreańskiej delegacji i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Korei Płd. Czung Uj Jong powiedział, że pomimo potępienia przez Pjongjang poprzednich manewrów Kim zrozumiał, że sojusznicy muszą kontynuować swe rutynowe wspólne ćwiczenia wojskowe.

Ćwiczenia Foal Eagle odbędą się na blisko miesiąc przed pierwszym od ponad dekady szczytem między Koreami, który zaplanowano na 27 kwietnia - zauważa Reuters. Jak wskazuje brytyjska agencja, przywódcy obu państw zamierzają rozmawiać na nim m.in. na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Ostatnie wspólne manewry USA i Korea Płd. przeprowadziły na początku grudnia. Pjongjang zagroził wówczas, że ćwiczenia te mogą popchnąć Półwysep Koreański "na skraj wojny nuklearnej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.