Rozpoczęły się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Rozpoczęły się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii
(fot. EPA/JON SUPER)
PAP / psd

W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek przedterminowe wybory parlamentarne, w których Brytyjczycy wybiorą 650 posłów do Izby Gmin. Według sondaży rządząca Partia Konserwatywna ma duże szanse na utrzymanie bezwzględnej większości.

Głosowanie potrwa od godz. 7 (godz. 8 w Polsce) do godz. 22 (godz. 23 w Polsce). O 650 mandatów poselskich ubiega się 3,3 tys. kandydatów, z których wybranych zostanie 533 posłów z Anglii, 59 ze Szkocji, 40 z Walii i 18 z Irlandii Północnej.

DEON.PL POLECA
Większość lokali wyborczych mieści się w budynkach publicznych m.in. ratuszach, szkołach, przedszkolach, bibliotekach, jednak w przeszłości zdarzało się, że głosowanie odbywało się nawet w takich miejscach, jak pralnia, pub czy salon prywatnego domu. Ze względu na tajność głosowania na terenie lokali wyborczych obowiązuje zakaz robienia zdjęć, w tym selfie.

Uprawnionych do głosowania jest 46,4 mln osób spośród 65,1 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii. Wyborcy muszą mieć ukończone 18 lat, być obywatelami Wielkiej Brytanii, Irlandii, któregoś z państw Wspólnoty Narodów lub stałym rezydentem Wielkiej Brytanii i mieć czynne prawo wyborcze. W przypadku osób spełniających pozostałe warunki, ale mieszkających poza granicami kraju, wymaga się, by w ciągu ostatnich 15 lat były zarejestrowane do głosowania pod adresem na terenie Wielkiej Brytanii.

DEON.PL POLECA

W przeciwieństwie do wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego blisko milionowa polska społeczność nie ma w obecnych wyborach prawa głosu.

Faworytem sondaży jest rządząca od 2010 roku Partia Konserwatywna, która według szacunków może zdobyć największą liczbę głosów i mandatów. Według badań opinii jej przewaga nad opozycyjną Partią Pracy wyniesie od niespełna jednego do nawet trzynastu punktów procentowych.

Według większości sondaży premier Theresa May może liczyć na utrzymanie się na stanowisku i wzmocnienie bezwzględnej większości torysów w Izbie Gmin, która obecnie wynosi 17 mandatów. Przewidywana przez ośrodki sondażowe przewaga wynosi średnio prawie 8 pkt. procentowych.

Według bukmacherów samodzielna większość Partii Konserwatywnej jest niemal niezagrożona. Również prognozy przygotowane przez ekspertów z najważniejszych brytyjskich uniwersytetów wskazują na zdecydowane zwycięstwo torysów; średnia z dziewięciu modeli zachowań wyborczych przygotowana przez Simona Hixa z London School of Economics wskazuje na możliwość uzyskania przez konserwatystów samodzielnej większości przy przewadze około 67 mandatów.

Natychmiast po zamknięciu lokali wyborczych zostanie przedstawione badanie exit poll przygotowane dla telewizji BBC, ITV i Sky News.

Liczenie głosów rozpocznie się bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych; tradycyjnie najszybciej (po około 40 minutach) wynik ogłaszany jest w okręgu wyborczym Houghton and Sunderland South w Anglii, gdzie prawo głosu ma około 71 tys. osób, a w ich liczenie zaangażowanych jest ok. 1200 osób.

Wszystkie okręgi wyborcze ogłoszą swoje wyniki w nocy z czwartku na piątek, a ostateczne wyniki powinny być znane w piątek rano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozpoczęły się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.