Rząd nie jest w stanie rozprowadzać żywności

Rząd nie jest w stanie rozprowadzać żywności
Mimo problemów organizacyjnych w niedzielę rozdano 73 tys. pakietów z pomocą (fot. PAP/EPA Tiago Petinga)
PAP / zylka

Rząd Haiti otrzymał w ramach pomocy międzynarodowej więcej żywności, niż jest w stanie zmagazynować i rozprowadzić – powiedział w poniedziałek agencji EFE haitański koordynator ds. żywności Michel Chancy.

– Zasadniczo mamy dość jedzenia. Problemem jest jego przyjęcie i magazynowanie – poinformował Chancy.

DEON.PL POLECA
Problem w tym, że wszystko przybyło w nieładzie, jest dużo jedzenia i nie mamy dokładnego inwentarza – podkreślił.

Wcześnie Chancy mówił, że dużym problemem przy rozprowadzaniu żywności jest brak gwarancji bezpieczeństwa, bo policja jest przeciążona i nie może zapewnić ochrony konwojom humanitarnym.

Oświadczył, że mimo tych problemów w niedzielę rozdano 73 tys. pakietów z pomocą.

UE: Nadwyżki artykułów rolnych dla Haiti?

Hiszpańskie przewodnictwo w UE zaproponowało w poniedziałek, by Unia Europejska przekazała zmagazynowane nadwyżki artykułów rolnych spustoszonemu przez trzęsienie ziemi Haiti.

– Będziemy nad tym pracowali wraz z Komisją Europejską – zadeklarowała hiszpańska minister rolnictwa Elena Espinosa po spotkaniu ministrów rolnictwa "27" w Brukseli.

Pomysł poparł minister rolnictwa Francji Bruno Le Maire. – W obliczu klęski żywnościowej, z jaką boryka się dziś Haiti, byłaby to bardzo dobra rzecz – powiedział, zaznaczając, że doraźna pomoc nie może UE przesłonić konieczności długoterminowego zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego Haiti, które jest jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Elena Espinosa przyznała, że unijne nadwyżki, pochodzące z zakupów interwencyjnych, nie są w tej chwili bardzo duże. W magazynach jest ok. 77 tys. ton masła, 272 tys. ton mleka w proszku i ponad 90 tys. ton zbóż - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Obradujący także w poniedziałek ministrowie ds. rozwoju UE postanowili, że kraje członkowskie przekażą z unijnego budżetu i budżetów narodowych w sumie prawie 430 mln euro (w tym 50 tys. dol. od Polski) pomocy krótko- i długoterminowej dla Haiti. Mają tam także wysłać ok. 150 policjantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd nie jest w stanie rozprowadzać żywności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.