S. Palin myślała, że królowa ma realną władzę

PAP / drr

Była republikańska kandydatka na urząd wiceprezydenta USA Sarah Palin w czasie swej kampanii wyborczej w 2008 r. wykazywała jeszcze większą ignorancję niż sądzono wtedy na podstawie jej publicznych wystąpień.

Skalę niewiedzy Palin, zwłaszcza w sprawach międzynarodowych, ukazuje film "Game Change" (Zmiana w grze) wyemitowany w poniedziałek wieczorem w USA przez telewizję HBO. Film oraz książka Marka Halperina i Johna Heillemana, na podstawie której został zrealizowany, opierają się na relacjach byłych szefów jej kampanii wyborczej: Steve'a Schmidta i Nicole Wallace.

Film pokazuje jak Schmidt sonduje wiedzę Palin (która ubiegała się o wiceprezydenturę u boku Johna McCaina) wypytując ją na rozmaite tematy i ku swemu zdumieniu dowiaduje się, że kandydatka sądzi, że to królowa Elżbieta II ma najwyższą realną władzę w Wielkiej Brytanii - nie ma pojęcia, że rolę tę pełni premier.

Przerażeni doradcy Palin urządzili w sztabie wyborczym sesję sprawdzającą jej znajomość problemów przed debatą telewizyjną z demokratycznym kandydatem na wiceprezydenta Joe Bidenem.

DEON.PL POLECA

Okazało się z niej, że kandydatka GOP myślała również, że atak terrorystyczny na USA 11 września 2001 r. zorganizował Saddam Husajn i nie orientowała się nawet czym jest Rezerwa Federalna (Fed), czyli amerykański bank centralny.

Opinii publicznej Palin dała się poznać przed wyborami m.in. z wywiadu dla znanej telewizyjnej dziennikarki Katie Couric. Nie potrafiła w nim odpowiedzieć na pytanie co to jest "doktryna Busha" (chodzi o uzasadnienie wojen z państwami sponsorującymi terrorystów), a zapytana o stosunki z Rosją odpowiedziała, że zna się na tym, bo "Rosję widać prawie z Alaski". Palin była gubernatorem tego stanu.

W debacie z Bidenem na początku października 2008 r. Palin wypowiadała się swobodnie, popisała się nawet kilkoma trafnymi wypowiedziami i zebrała niezłe oceny od mediów. Na wiecach nagradzano ją często większymi brawami niż 72-letniego McCaina.

Film wyjaśnia, że przygotowując się do debaty, za radą swego personelu, Palin nauczyła się na pamięć podsuniętych jej odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań, które - jak słusznie przewidziano - zostaną zadane.

Film "Game Change" zebrał bardzo dobre recenzje i obejrzało go 3 miliony widzów. Okrasą są znani aktorzy odtwarzający główne role: Julianne Moore jako Palin, Ed Harris jako McCain i Woody Harrelson, który gra Steve'a Schmidta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

S. Palin myślała, że królowa ma realną władzę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.