Schulz: nie pora na zmiany traktatowe

Schulz: nie pora na zmiany traktatowe
(fot. EPA/JULIEN WARNAND)
PAP / pz

Szef europarlamentu Martin Schulz uważa, że w UE nie pora na zmiany traktatu, co byłoby niezbędne, by wprowadzić niektóre z pomysłów na wzmocnienie eurolandu i budowę unii fiskalnej i politycznej. Jego zdaniem, ważniejsze są pilne decyzję, by pomóc Włochom.

"W pierwszej kolejności należy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje traktat lizboński. Nie pora teraz na debaty dotyczące reform traktatowych i konwentów. Obywatele tego nie rozumieją; niepokoją się o przyszłość swoich dzieci, o miejsce pracy i o swoje emerytury! Na te właśnie problemy oczekują odpowiedzi!" - przekonywał podczas szczytu UE w Brukseli Schulz.

Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że zmiany traktatu, by pogłębić integrację "zabierają czas, siły i energię", "a nie pomogą, by obniżyć oprocentowania włoskich papierów dłużnych".

- Potrzebujemy rozwiązań dziś i jutro - zaapelował.

Schulz wezwał też, by wszystkie reformy w UE, a także w strefie euro "odbywały się w gronie 27 państw". - Rozłam w Unii Europejskiej kryje w sobie zagrożenie powrotu Europy do stanu, w którym kontynent był rozbity i skłócony - dodał.

DEON.PL POLECA

Krytykował też fakt, że coraz więcej decyzji w UE jest podejmowanych przez przywódców w ramach Rady Europejskiej, czyli na unijnych szczytach, z pominięciem Parlamentu Europejskiego. - Konieczność podejmowania działań w celu ratowania euro nie może prowadzić do destrukcji parlamentaryzmu - powiedział.

Ubolewał też, że raport przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya na temat wzmacniania unii gospodarczej i walutowej był pisany we współpracy z szefami Komisji Europejskiej, Europejskiego Bank Centralny i Eurogrupa, z wyłączeniem PE. - Nie można zaakceptować tego, że jedyna bezpośrednio wybierana instytucja UE jest wykluczona z debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej! - powiedział.

To właśnie w tym raporcie Van Rompuy zapowiedział, że pogłębienie integracji może wymagać "w pewnym momencie zmian traktatowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Schulz: nie pora na zmiany traktatowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.