Senator B. Mikulski wśród zasłużonych dla Polski

PAP / drr

Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku przyznał we wtorek wieczorem (czasu miejscowego) nagrody za działalność wspierającą i promującą Polskę. Otrzymali je senator Barbara Mikulski, historyk Timothy Snyder oraz chemik Krzysztof Matyjaszewski.

Podczas corocznej gali pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, prezes Instytutu dr Magdalena Kapuścińska powiedziała w rozmowie z PAP, że jej instytucja przyznaje wyróżnienia m.in. w dziedzinie historii, literatury, nauki, sztuki, biznesu i polityki. - Musi to być jednak działalność wiążąca się ze wspieraniem Polski i stanowiąca jej popularyzację - dodała.

Medal Marszałka Józefa Piłsudskiego za przywództwo i wybitne osiągnięcia otrzymała w tym roku senator USA Barbara Mikulski ze stanu Maryland. Instytut wyróżnił ją za wspieranie Polski w USA.

Mikulski jest kobietą najdłużej piastującą urząd senatora w amerykańskim Kongresie (od 1986 r.). Od wielu lat działa jako orędowniczka spraw polskich. Współtworzyła m.in. projekt ustawy, która w przypadku zatwierdzenia umożliwiłaby zaliczenie Polski do krajów korzystających z ruchu bezwizowego do USA.

DEON.PL POLECA

Senator Mikulski, która ze względu na obowiązki legislacyjne nie mogła przybyć do Nowego Jorku, w liście do władz Instytutu komplementowała jego pracę i podziękowała za wyróżnienie. "Wiedzcie proszę, że jestem szczególnie poruszona otrzymaniem tej nagrody. Moje polskie dziedzictwo daje mi siłę do kontynuowania publicznej działalności, a polskie wartości i zasady moralne zapewniły, że moja praca opiera się na rzetelności i dobru publicznym" - pisała pani senator.

Historyk z Uniwersytetu Yale prof. Timothy Snyder został uhonorowany medalem Wacława Jędrzejewicza za badania nad historią współczesną Europy Wschodniej i II wojny światowej.

Snyder specjalizuje się w historii nowożytnej oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej. Za swą działalność naukową i wydawniczą otrzymał wiele wyróżnień, w tym Leipzig Book Award for European Understanding (Literackiej Nagrody Porozumienia Europejskiego miasta Lipsk) oraz Ralph Waldo Emerson Award in the Humanities (nagroda Ralpha Waldo Emersona w dziedzinie nauk humanistycznych). Jest autorem takich książek jak "Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś 1569-1999" oraz "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem".

Snyder w wystąpieniu zapewnił, że wyróżnienie nie mogła zostać przyznane przez bardziej odpowiednią instytucję i w bardziej odpowiednich okolicznościach.

W rozmowie z PAP naukowiec podkreślił, że Instytut wykonuje dobrą pracę badawczą, która wspomaga badania jego studentów, a nagroda im. Wacława Jędrzejewicza nosi imię ważnej osoby z otoczenia Piłsudskiego, o którym napisał kilka książek.

- Byłem też bardzo zadowolony, że mogłem przybyć do konsulatu na rogu ulic nazwanym imieniem Jana Karskiego (gdzie przyznano wyróżnienia - red., który pod względem moralnym jest bardzo istotny w moich ostatnich badaniach - dodał Snyder.

Medalem Marii Skłodowskiej-Curie Instytut uhonorował prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego z Uniwersytetu Carnegie Mellon za jego badania w dziedzinie chemii polimerów, a zwłaszcza za wynalezienie materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu.

Urodzony w Konstantynowie Łódzkim naukowiec stworzył nową metodę kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP), za co nagrodziła go Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska. Dzięki swoim osiągnięciom uczony znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej cytowanych chemików na świecie. Jest m.in. laureatem nagrody przyznawanej przez Fundację Wolfa w Izraelu w dziedzinie nauk chemicznych.

Prof. Matyjaszewski wyraził tym większe zadowolenie z nagrody, że nosi ona imię Marii Skłodowskiej-Curie. Mówiąc o swej pracy, podnosił znaczenie polimerów, bez których - jak podkreślił - ludzkość pozbawiona byłaby wielu zdobyczy cywilizacyjnych takich jak dreamlinery, komputery czy iPody.

- Takie wyróżnienie rzadko się zdarza i jest dla mnie bardzo cenne. Mimo wielu wyróżnień, którymi zostałem odznaczony, jest to coś, co chyba najbardziej człowiek czuje w sercu - powiedział naukowiec. Laureatom nagród pogratulował w okolicznościowym liście minister Zdrojewski.

Instytut Piłsudskiego przyznaje swe nagrody od roku 1998. Ich laureatami byli m.in. dziennikarz i pisarz Ryszard Kapuściński, twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio Hilary Koprowski, śpiewak Wiesław Ochman oraz kompozytor Henryk Górecki.

Prezes Instytutu Magdalena Kapuścińska powiedziała, że przyszłoroczna gala łączyć się będzie z 70-leciem działalności Instytutu Piłsudskiego i odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senator B. Mikulski wśród zasłużonych dla Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.