Senkaku: chińskie okręty podwodne w nowej bazie

Senkaku: chińskie okręty podwodne w nowej bazie
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / ml

Chiny zbudowały nową przystań dla okrętów wojennych w pobliżu administrowanych przez Japonię wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w piątek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na źródło bliskie sprawie.

Według Kyodo Chiny rozbudowały port Wenzhou na wyspach Nandżi, znajdujących się niedaleko Senkaku, które Chińczycy nazywają Diaoyu.
Przystań ma długość ok. 80 metrów i cumowało tam już kilka okrętów wojennych - podkreśla źródło. Na wyspie znajduje się także infrastruktura radarowa oraz lądowisko dla śmigłowców. W planach jest budowa lotniska dla samolotów wojskowych, jednak na razie prace nie ruszyły - zaznacza rozmówca japońskiej agencji.
Zdaniem Kyodo Chińczycy pracują też nad rozszerzeniem strefy obrony powietrznej nad akwenem, ogłoszonej w 2013 roku. Do tej pory ani Japonia, ani Stany Zjednoczone nie uznały tych roszczeń.
Zarówno Tokio, jak i Pekin roszczą sobie prawa do wysp Senkaku (Diaoyu). Stosunki japońsko-chińskie pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy władze w Tokio kupiły od prywatnego właściciela trzy z pięciu niezamieszkanych wysepek. W Chinach wywołało to falę antyjapońskich protestów. Prawa do wysp rości sobie także Tajwan. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senkaku: chińskie okręty podwodne w nowej bazie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.