Siedmiu zabitych w zamachu na szyitów

Siedmiu zabitych w zamachu na szyitów
(fot. PAP/EPA/SAOOD REHMAN)
PAP / mh

W wybuchu bomby na północnym zachodzie Pakistanu podczas procesji szyitów zginęło w sobotę siedem osób, w tym czworo dzieci. Około 30 osób zostało rannych - poinformowała lokalna policja. W weekend szyici obchodzą święto Aszura.

Do eksplozji doszło w miejscowości Dera Ismail Chan w prowincji Chajber Pachtunchwa. Leży ona w pobliżu prowincji Południowy Waziristan, uważanej za bastion talibów.

W atakach przeciwko mniejszości szyickiej w Karaczi na południu kraju oraz w Rawalpindi na północy zginęło w tym tygodniu 27 osób. Do zamachów przyznała się organizacji Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu - TTP).

Utworzona w 2007 roku TTP utrzymuje ścisłe związki z innymi grupami talibskimi oraz ugrupowaniami powiązanymi z Al-Kaidą. Regularnie atakuje pakistańskie siły bezpieczeństwa oraz szyitów.

DEON.PL POLECA

W weekend odbywają się uroczystości z okazji Aszury, upamiętniającej śmierć imama Husajna. Z obawy przed atakami sunnickich radykałów od piątku w dużych miastach zawieszono usługi telefonii komórkowej. Telefony komórkowe mogą być wykorzystywane do zdalnego detonowania bomb.

Aszura przypada 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą zginął wnuk Mahometa, Husajn, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.

W grudniu 2009 roku w ataku samobójczym w Karaczi, przeprowadzonym w czasie Aszury, zginęły 43 osoby.

Według organizacji broniących praw człowieka od początku 2012 roku w aktach przemocy na tle wyznaniowym w Pakistanie śmierć poniosło ponad 300 szyitów.

Większość Pakistańczyków to sunnici; szyici stanowią ok. 20 proc. ludności 180-milionowego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siedmiu zabitych w zamachu na szyitów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.