Siostra irańskiej noblistki aresztowana

Siostra irańskiej noblistki aresztowana
Ebadi od lat działa na rzecz przestrzegania praw człowieka w Iranie (fot. flickr.com)
CNN / wab

Siostra laureatki Pokojowej Nagrody Nobla i obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi została zatrzymana przez irańską bezpiekę.

Nuszin Ebadi została zatrzymana w poniedziałek wieczorem w swoim teherańskim mieszkaniu. Trójka mężczyzn i kobieta przeszukali też cały dom, w którym niegdyś mieszkała też noblistka.

Aresztowanie siostry noblistki zbiegło się w czasie z krwawą rozprawą władz z demonstracjami irańskiej opozycji. Noblistka nie ma wątpliości, że aresztowanie ma na celu zastraszenie jej samej.

– Moja siostra nie prowadziła żadnej działalności politycznej (...) i jej aresztowanie jest próbą nacisku na mnie, abym zaprzestała swojej działalności na rzecz obrony praw człowieka – oświadczyła Szirin Ebadi w komunikacie zamieszczonym na stronie Rahesabz.net.

Wobec tej zagorzałej krytyczki reżimu islamskiego władze stosują różnego rodzaju szykany. Pod koniec listopada zamrożono rachunek bankowy Ebadi, ponieważ – jak argumentowano – na jej koncie były zdeponowane środki, których używano do wspierania więźniów politycznych i ich rodzin. Skonfiskowano również medal Pokojowej Nagrody Nobla, którą Ebadi przyznano za wysiłki na rzecz demokracji, poszanowania praw człowieka, szczególnie kobiet i dzieci. W grudniu zeszłego roku zamknięto jej Centrum Obrońców Praw Człowieka w Teheranie.

Z kraju wyjechała jeszcze przed 12 czerwca, gdy odbyły się sfałszowane, według opozycji, wybory prezydenckie.

W protestach, które po nich wybuchły, Ebadi stanęła po stronie irańskich reformistów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siostra irańskiej noblistki aresztowana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.