Skrytykował wysokie pensje menadżerów

Skrytykował wysokie pensje menadżerów
(fot. Deutscher Bundestag / Melde / WikimediaCommons)
Anna Widzyk / "Sueddeutsche Zeitung" / PAP / slo

Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert skrytykował wysokie wynagrodzenia czołowych menadżerów. W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" ocenił on, że ogromne różnice w pensjach nie mają uzasadnienia.

Według Lammerta w wielu przedsiębiorstwach widać "gigantyczne różnice w dochodach, nawet pomiędzy pierwszym a drugim szczeblem kierownictwa". - Tego nie da się usprawiedliwić, szczególnie odpowiednimi różnicami w poziomie osiągnięć i ponoszonej odpowiedzialności - ocenił.

Dodał, że czasem jest "zdumiony brakiem rozwagi albo brakiem skrupułów" w realizowaniu roszczeń finansowych menadżerów. "To dotyczy szczególnie skarg w sprawie niewypłaconych premii dla maklerów finansowych, którzy najwyraźniej nie mają problemu z tym, by obciążać podatników konsekwencjami ich błędnych szacunków i nieudanych zakładów, a jednocześnie dochodzić przed sądami umownych premii dla siebie osobiście" - powiedział Lammert.

Jego zdaniem zadziwiającą poprawę sytuacji niemieckiej gospodarki, jeszcze 15 lat temu uchodzącej za "chorego człowieka Europy", należy zawdzięczać m.in. wyrzeczeniom pracowników, których realne pensje niemal nie zmieniły się w tym okresie. - Jedyna rzucająca się w oczy zmiana (wynagrodzeń) miała miejsce na poziomach zarządów - zauważył Lammert.

Lammert nie podał w wywiadzie konkretnych przykładów zbyt wysokich zarobków menadżerów. Dyskusja na ten temat odżywa zawsze, gdy publikowane są rankingi najlepiej zarabiających prezesów i członków zarządu niemieckich koncernów. Aktualnym rekordzistą jest prezes Volkswagena Martin Winterkorn, który w zeszłym roku zarobił 17,5 mln euro. Zarobki całego ośmioosobowego zarządu VW wyniosły ponad 70 mln euro. Natomiast szefowie koncernów notowanych w indeksie giełdowym DAX zarobili w 2011 roku średnio po 6,1 mln euro.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skrytykował wysokie pensje menadżerów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.