Śledztwo ws. Tymoszenko zgodne z prawem

Śledztwo ws. Tymoszenko zgodne z prawem
Po zatrzymaniu opozycyjna polityk usłyszała oskarżenie o nadużycie władzy i przekroczenie uprawnień służbowych przy zawieraniu kontraktów gazowych w 2009 (fot. europeanpeoplesparty / flickr.com)
Jarosław Junko

Sąd apelacyjny w Kijowie potwierdził w środę, że śledztwo prokuratury w sprawie nadużyć, których miała dopuścić się była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, podpisując w 2009 r. umowy gazowe z Rosją, zostało wszczęte w zgodzie z prawem.

Tymoszenko oświadczyła w odpowiedzi, że decyzja sądu apelacyjnego otwiera jej możliwość szukania sprawiedliwości w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Skargę na działania prokuratury złożyli wcześniej w sądzie obrońcy byłej premier.

- Najważniejsze, że dziś uzyskaliśmy to, po co chodziliśmy do tych sprzedajnych sądów. Chodziliśmy do nich po to, by otrzymać prawo skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Apelacja była ostatnią instancją - powiedziała Tymoszenko po ogłoszeniu orzeczenia sądu.

24 maja była premier na siedem godzin została zatrzymana w prokuraturze pod zarzutem utrudniania śledztwa o nadużycia, do których miało dojść, gdy pełniła funkcję szefowej rządu.

Po zatrzymaniu opozycyjna polityk usłyszała oskarżenie o nadużycie władzy i przekroczenie uprawnień służbowych przy zawieraniu kontraktów gazowych w 2009 r., co miało narazić na straty ukraiński skarb państwa.

DEON.PL POLECA

Tymoszenko uważa, że działania prokuratury są wyrazem prześladowań opozycji. Utrzymuje też, że władze pragną, by została skazana, gdyż jako osoba karana sądownie nie będzie mogła startować w wyborach. Najbliższe wybory - parlamentarne - odbędą się na Ukrainie w przyszłym roku.

Julia Tymoszenko była główną konkurentką obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza w zwycięskiej dla niego drugiej turze wyborów prezydenckich na początku ubiegłego roku. Obecnie była premier jest największym krytykiem działań szefa państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śledztwo ws. Tymoszenko zgodne z prawem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.