Słowenia rozważa budowę korytarzy dla migrantów

Słowenia rozważa budowę korytarzy dla migrantów
(fot. PAP/EPA/DJORDE SAVIC)
PAP / kw

Słowenia przedyskutuje z sąsiednimi krajami możliwość ustanowienia korytarzy dla migrantów, jeśli presja wynikająca z masowego ich napływu będzie zbyt duża - powiedział w piątek premier Miro Cerar.

"Jeśli presja będzie zbyt duża, z pewnością przedyskutujemy możliwe korytarze z krajami, których to dotyczy - powiedział premier na konferencji prasowej. - Jesteśmy w kontakcie z sąsiednimi krajami".

Wcześniej na konferencji prasowej wiceszef MSW Bosztjan Szefic poinformował, że Słowenia spodziewa się przybycia z Chorwacji w ciągu najbliższych 24 godzin około 1000 migrantów.

Słowenia oskarżyła w piątek Chorwację o łamanie zasad Unii Europejskiej i obowiązującej w strefie Schengen zasady swobodnego przepływu osób, z powodu zapowiedzi Chorwacji, że nie zdoła ona dłużej rejestrować i przyjmować napływających do niej migrantów.

Bosztjan Szefic poinformował, że policja słoweńska przygotowuje dodatkowe jednostki w oczekiwaniu na falę migrantów z Chorwacji.

Oddziały prewencji stanęły na granicy po stronie Słowenii naprzeciw grupy ok. 200 migrantów, którzy usiłują przedostać się do tego kraju z Chorwacji na przejściu granicznym w Harmicy. Migranci utknęli na ziemi niczyjej pomiędzy posterunkami granicznymi.

Do Chorwacji przybyło ponad 14 tys. migrantów w ciągu ostatnich dwóch dni. Premier Zoran Milanović powiedział w piątek, że kraj nie może przyjąć i nie będzie przyjmować już ciężaru migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach. Zapowiedział, że ludzie ci dostaną żywność, wodę i pomoc medyczną "i mogą ruszać dalej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowenia rozważa budowę korytarzy dla migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.