Wicepremier Czech chce zamknięcia strefy Schengen

Wicepremier Czech chce zamknięcia strefy Schengen
(fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
PAP / pk

Czeski wicepremier i minister finansów Andrej Babisz oświadczył we wtorek, że należy natychmiast zamknąć zewnętrzne granice strefy Schengen i chronić ją przed napływem migrantów, a uczestniczyć w tym powinno NATO.

- Jeśli popatrzycie na mapę, Schengen ma szczególny kształt. Jest tam osamotniona Grecja, a dalszą granicą są Węgry. Istnieje pytanie, czy macedońska lub bułgarska armia nie potrzebuje od NATO pomocy - powiedział Babisz dziennikarzom w Pradze. Dodał, iż jeśli z ochroną granicy zewnętrznej strefy Schengen nie poradzą sobie jej państwa skrajne, sprawę tę należy uzgodnić na najwyższym szczeblu.

Zdaniem czeskiego wicepremiera Unia Europejska musi ogłosić w krajach, z których przybywają uchodźcy, że nie może przyjąć dziesiątek milionów uciekinierów z całego świata. - Musi powiedzieć: nie możecie do nas przyjeżdżać, byście byli bezrobotni i od razu pobierali zasiłki społeczne - powiedział Babisz.

Wyraził również opinię, że należałoby utworzyć wielki obóz dla uchodźców i przeprowadzać tam selekcję. - Rozdzielać ich na tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy, głównie matki z dziećmi, i na uchodźców ekonomicznych - zaznaczył.

Kanclerz Austrii Werner Faymann skrytykował wcześniej we wtorek Polskę, Republikę Czeską i państwa bałtyckie za przeciwstawianie się w ramach UE wprowadzeniu obowiązkowych kwot w przyjmowaniu migrantów.

DEON.PL POLECA

- Państwa takie jak Republika Czeska, ale i dalsze, Polska, państwa bałtyckie nie chcą obowiązkowych kwot. Trzeba to krytykować, gdyż bez tych kwot nie posuniemy się dalej - powiedział Faymann w porannej audycji informacyjnej austriackiego radia publicznego Oe1.

Krytykę tę zdecydowanie odrzucił czeski premier Bohuslav Sobotka. - Zdaniem Republiki Czeskiej kwoty dla migrantów nie pomogą w stabilizowaniu sytuacji. Jedynym rozwiązaniem jest zakończenie walk w Syrii i Libii i na tym musi się skupić nacisk UE, jak również całej społeczności międzynarodowej - napisał Sobotka w wysłanym państwowej agencji CTK SMS-ie. Według niego konieczne jest także zapewnienie ochrony zewnętrznej granicy unijnej i wdrożenie skutecznej polityki repatriowania ludzi, którzy nie uzyskali w UE azylu.

- Republika Czeska zachowuje się w sposób odpowiedzialny, przyłączyła się do solidarnego projektu UE i w jego ramach gotowa jest przyjąć stopniowo 1500 uchodźców - dodał szef czeskiego rządu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wicepremier Czech chce zamknięcia strefy Schengen
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.