Spotkał się z dalajlamą? Niech naprawia szkody

Spotkał się z dalajlamą? Niech naprawia szkody
Dalajlama i Barack Obama podczas spotkania w 2005 roku. (fot. barackobama.com)
PAP / drr

Chiny wezwały we wtorek Stany Zjednoczone do "naprawienia szkód" wyrządzonych stosunkom dwustronnym przez ubiegłotygodniowe spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z tybetańskim przywódcą duchowym dalajlamą.

- Chiny domagają się, by strona amerykańska poważnie wzięła pod uwagę ich stanowisko oraz podjęła wiarogodne kroki w celu naprawienia szkód i konkretne środki na rzecz rozwoju zdrowych stosunków chińsko-amerykańskich - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang.

Mimo kilkukrotnych ostrzeżeń Pekinu Obama przed ponad godzinę rozmawiał w ostatni czwartek z dalajlamą w Białym Domu. Władze w piątek wezwały ambasadora USA w Pekinie, by wręczyć mu formalny protest.

74-letni obecnie dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1989 r., od 1959 r. przebywa na wygnaniu w Indiach. Chociaż dalajlama nie wzywa do niepodległości Tybetu, a tylko upomina się o prawa dla Tybetańczyków, Pekin uważa go za niebezpiecznego separatystę i wywiera naciski na przywódców państw, aby się z nim nie spotykali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkał się z dalajlamą? Niech naprawia szkody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.