Spotkanie Merkel i Hollande'a z Ciprasem w Rydze

Spotkanie Merkel i Hollande'a z Ciprasem w Rydze
(fot. PAP/EPA/GUIDO BERGMANN / FEDERAL GOVERNMENT HANDOUT)
PAP / ptt

W Rydze, na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego, doszło w czwartek późnym wieczorem do spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande,a z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Rozmowa dotyczyła dalszej pomocy dla Aten.

Merkel, Hollande i Cipras dyskutowali ponad dwie godziny w jednym z hoteli w Rydze. Po zakończeniu spotkania nie chcieli jednak rozmawiać z dziennikarzami. Kanclerz Niemiec rzuciła tylko w ich kierunku: "Dobranoc".

Jeszcze przed rozmową prezydent Francji ostrzegał, by po tym spotkaniu nie oczekiwać zbyt wiele. - Nie przyjechaliśmy do Rygi, by negocjować w sprawie Grecji - powiedział Hollande.

Jego zdaniem decydujące rozmowy prowadzić będą ministrowie finansów eurogrupy pod koniec maja lub na początku czerwca.

Jeśli Grecja nie otrzyma ostatniej raty z aktualnego programu pomocowego, grozi jej niewypłacalność. Lewicowy rząd w Atenach kierowany przez premiera Aleksisa Ciprasa zabiegał o złagodzenie warunków otrzymania pomocy. W lutym br. wierzyciele Grecji zgodzili się na przedłużenie programu do końca czerwca, ale wypłatę 7,2 mld euro uzależniono od przedstawienia przez rząd w Atenach listy reform, które pozwolą Grecji na zrealizowanie zobowiązań wynikających z programu pomocy.

DEON.PL POLECA

Jak dotąd grecki rząd nie przedstawił takiej listy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie Merkel i Hollande'a z Ciprasem w Rydze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.